Denník N

Za sporom o obilie hľadajte voľby v Poľsku a na Ukrajine aj nepripravenosť poľských prístavov

Poľsko výrazne pomáha Ukrajine so zbraňami. Foto - TASR/AP
Poľsko výrazne pomáha Ukrajine so zbraňami. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ešte nedávno bolo Poľsko považované za najväčšieho spojenca Ukrajiny a hovorilo sa o obrovskom sociálnom kapitále vytvorenom vďaka masívnej poľskej humanitárnej a vojenskej pomoci pre jeho východného suseda. V krátkom čase bol tento potenciál zničený. Poľsko a Ukrajina sú dnes v istej obchodnej vojne a vymieňajú si nepriateľské vyhlásenia.

Pri počúvaní nedávnych vyjadrení premiéra Morawieckeho o Ukrajine môže mať človek dojem, že hovorí Robert Fico – okrem iného oznámil pozastavenie poľskej vojenskej pomoci Kyjivu, aj keď neskôr to Poliaci tlmili, že ide iba o nové zbrane.

V pozadí sú parlamentné voľby v Poľsku a začínajúci boj o moc na Ukrajine. Nedávna protiukrajinská rétorika prináša vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS) výsledky v jasnom poklese podpory protieurópskej a protiukrajinskej Konfederácie, ktorá už podľa niektorých prieskumov nie je na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Tusk

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie