Denník N

Extrémisti stúpajú všade a napodobňuje ich aj mainstream. Európski voliči sú čoraz radikálnejší

Predvolebný bilbord AfD lákal na ženu v tradičnom kroji. Foto - QAP
Predvolebný bilbord AfD lákal na ženu v tradičnom kroji. Foto – QAP

Prvý krát v histórii v Nemecku krajná pravica obsadzuje druhé miesto v prieskumoch. V Rakúsku extrémisti znovu vedú. Európania majú podľa iných prieskumov čoraz väčšiu tendenciu vyberať si silného vodcu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vyzerá to ako dávna minulosť, napokon ubehlo odvtedy už takmer štvrťstoročie. Vidieť to aj na tom, ako vzdialene dnes pôsobí scenár, že Európa sa vzoprie, ak sa do vlády v ktorejkoľvek krajine EÚ dostane krajná pravica. Proti Rakúsku vtedy za účasť krajnej pravice vo vláde zaviedli jeho európski spojenci sankcie – žiadne vysoké diplomatické kontakty a už vôbec nie spoločné rokovania na úrovni EÚ.

Presne to sa stalo v roku 2000 po nástupe rakúskych slobodných, presnejšie Slobodnej strane Rakúska (FPÖ) do vlády.

Vládol jej vtedy istý Jörg Haider. Jeho otec ešte pred nástupom Hitlera k moci pôsobil v rakúskej odnoži NSDAP, a aj keď deti nemôžu za hriechy svojich rodičov, Haider mladší ho v niečom nasledoval.

Neskorší líder rakúskych slobodných v minulosti prirovnal deportáciu Židov k vysídleniu sudetských Nemcov z Československa. A o vtedajšom lídrovi židovskej komunity vo Viedni Arielovi Muzicantovi v narážke na jeho krstné meno a jeho podobnosť s názvom bieliaceho pracieho prášku povedal toto (parafráza): Nechápem, ako niekto s takým krstným menom môže šíriť také špinavosti.

Od čias, keď Rakúsko, ale vlastne aj celá Európska únia zažila prvú vládu za účasti krajnej pravice, uplynulo už presne 23 rokov.

To, čo vtedy malo byť len neželanou epizódou, sa však dnes stáva akýmsi novým normálom.

Platí to o väčšine krajín EÚ a zároveň to vyplýva z prieskumov o tom, čo si myslia ľudia. Zároveň si už na niečo podobné Únia tak zvykla, že sankcie za účasť extrémistov vo vláde nehrozia prakticky už nikomu.

Haider. Foto – TASR/AP

Extrémisti v Nemecku ukazujú pravú tvár

Krajná pravica silnie v celej Európe, nielen v Rakúsku, a ukazujú to už aj komplexné prieskumy. Zároveň sa mainstreamoví politici približujú k myšlienkam, ktoré ešte pred pár rokmi prakticky všetci považovali za extrém. Je to prípad spomínaného Rakúska, no aj Nemecka, kde sa v prieskumoch prvýkrát na druhom mieste ocitla krajne pravicová Alternatíva za Nemecko (AfD).

Jej nerastú len preferencie (dnes vyše 20 percent, ako ukazuje graf nižšie) ale hrubne aj jej slovník, ktorý mnohí otvorene označujú za antisemitský či rasistický.

„Už pred pár rokmi prestali byť umiernení a odvtedy ukazujú svoju pravú tvár,“ hovorí pre Denník N novinárka magazínu Der Spiegel Ann-Katrin Müller, ktorá sa strane AfD systematicky venuje.

„AfD ponúka veľmi ľahké riešenia na migráciu. Vždy sa vrátia k téme migrácie. Zároveň sú Nemci

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie