Denník N

Newsfilter: Pellegrini chce Lipšicov úrad rovno zrušiť, Fico by mal radšej nového Kováčika

1. Zrušiť, ovládnuť alebo zachovať. Strany dávajú najavo, čo by rady urobili so špeciálnou prokuratúrou. 2. Prezidentka Čaputová sa pokúša zvýšiť volebnú účasť. Demokratických voličov. 3. Jablko sa nevzdáva a ani Demokrati neodstúpia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Zrušiť, ovládnuť alebo zachovať. Strany dávajú najavo, čo by rady urobili so špeciálnou prokuratúrou

Viac ako 40 ľudí spojených s vládnutím Smeru už súdy odsúdili, ďalších približne 130 ešte vyšetrujú alebo čakajú na súd. Vyčerpávajúci prehľad podozrivých zostavili a v utorok zverejnili Mária Benedikovičová a Veronika Prušová. Dozor nad stíhaním zdrvujúcej väčšiny z nich vykonáva špeciálna prokuratúra.

Nepotrebujete viac informácií, aby bolo okamžite jasné, prečo sa práve o špeciálnu prokuratúru po voľbách okamžite zvedie ťažký boj, ak po nich v budúcej vláde budú spoločne strany Smer a Hlas.

Po utorku sa dá vytvoriť aj slušná predstava o rozložení síl a rôznych názoroch, ako úrad špeciálnej prokuratúry buď zlikvidovať, alebo zachrániť. Existujú tri základné alternatívy – 1. zrušiť, 2. vyhodiť Daniela Lipšica a zvyšok ovládnuť svojím človekom, 3. zachovať tak, ako funguje.

Čo preferujú jednotlivé politické strany?

Zrušiť (Hlas a Republika)

Možno to znie ako prekvapenie, ale v tejto kategórii zatiaľ nie je Smer. K vysvetleniu sa dostaneme neskôr, pričom preferencia Roberta Fica dáva možno väčší zmysel ako nedočkavá priamočiarosť Petra Pellegriniho.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

Hlas

KDH

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

OĽaNO

Progresívne Slovensko

SaS

Smer

Voľby 2023

Zuzana Čaputová

Komentáre

Teraz najčítanejšie