Denník N

Krisztián Forró: Nerátame s možnosťou, že sa Aliancia nedostane do parlamentu

Krisztián Forró. Foto N - Tomáš Benedikovič
Krisztián Forró. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aliancia vylučuje zo spolupráce Smer a má dve hlavné zásady pre prípadné koaličné rokovania.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Strana Aliancia má spomedzi maďarských strán najväčšiu šancu, aby sa dostala do parlamentu, hoci v tomto roku ešte v prieskumoch agentúr AKO, Focus a Ipsos neprekročila päťpercentnú hranicu. Pohybuje sa medzi tromi a štyrmi percentami.

Aliancia vznikla v októbri 2021 spojením strán SMK, Most-Híd a Spolupatričnosť, časť politikov Mosta-Híd však iba niekoľko mesiacov pred voľbami zo strany vystúpila a spojila sa s Mikulášom Dzurindom. Vo voľbách kandiduje aj Maďarské fórum Zsolta Simona, ktoré sa zas spojilo s ODS a ďalšími malými stranami.

V rozhovore s predsedom Aliancie Krisztiánom Forróom sa dočítate:

  • či je možné, že by sa po voľbách spojili so Smerom;
  • či by si vedeli predstaviť spoluprácu s Progresívnym Slovenskom, ktoré ich kandidát György Gyimesi ostro kritizuje;
  • či má podľa nich Robert Fico pravdu o vojne v polícii;
  • či by pre Maďarov na Slovensku bola lepšia vláda Smeru alebo PS.

Do volieb ostáva pár dní. Ste optimista?

Určite. Musím však povedať, že z našej komunity potrebujeme každého. V stávke je veľmi veľa a je to aj obrovská príležitosť. Je veľmi dôležité, aby sme všetci šli voliť. Ak vychádzame z komunálnych volieb, máme šancu. Maďarov na Slovensku je osem a pol percenta, volebné kvórum päť percent vôbec nie je nereálny cieľ. Zároveň musí ísť voliť každý, kto môže a pre koho je dôležité, aby sa naša komunita a regióny rozvíjali.

Svoj optimizmus zakladáte na prieskumoch, čo rozširujú niektorí kandidáti Aliancie, v ktorých máte 6 percent?

Ja verím vo voličov, netreba vyhrať prieskumy verejnej mienky, ale voľby. Musíme podať dobrý výkon vo voľbách. Preto je potrebná súdržnosť, musíme vystupovať spoločne.

Čo hovoríte na to, že jeden z vašich kandidátov Zoltán Cziprusz šíri výsledky prieskumu, o ktorom vysvitlo, že pochádzajú od neexistujúcej agentúry?

Pán redaktor, môžem povedať to isté, nechávam na voličov, nech sa rozhodnú, čo je pre nich dobré. Netreba vyhrávať prieskumy verejnej mienky, ale treba zabezpečiť zastúpenie komunity.

Je však v poriadku, že váš kandidát šíri falošné údaje?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maďarská aliancia

Rozhovory

Viktor Orbán

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie