Denník N

Lech Walesa: Do Kremľa sme vzali obraz Panny Márie, celú noc sa modlili a ráno som dostal nápad, ako oklamať Jeľcina

Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nositeľ Nobelovej ceny za mier, bývalý poľský prezident a vodca protikomunistického hnutia Solidarita Lech Walesa oslavuje 29. septembra 80. narodeniny. Deníku N pri tej príležitosti poskytol rozhovor.

Walesa má kanceláriu v monumentálnom Európskom centre Solidarity v Gdańsku. Keď nás k nemu vedú, mám pocit, ako keby som sa mala za pár okamihov stretnúť so živým exponátom.

Sedí za svojím stolom. Keď vkročíme dovnútra, ani nezdvihne obočie. Trochu zmätene zdravíme. Je to on? Nie je? Je mu podobný, ale nepredpokladali sme, že by bývalý prezident o svoju návštevu ani pohľadom nezavadil.

Jeho asistenti ma varujú, nech sa s ním nevítam, ale rovno prejdem k otázkam. Hľadám zásuvku, počítač mi bez elektriny nefunguje. Asistenti sú v ľahkej panike.

Muž za stolom stále sedí bez toho, aby sa pohol či dal akokoľvek najavo, že o nás vie. Niekoľkokrát dostávame upozornenie, aby sme vynechali zdvorilostné frázy.

Muž za stolom náhle vstane. Nie je to teda vosková figurína, ale reálny bývalý vodca poľských odborárov.

Walesa sa mi zdá menší, ako som čakala. Keby som mu neskočila do cesty s prianím k narodeninám, nepozdravil by sa. Keď mu však podám papierovú tašku s logom Deníka N, v ktorej je tričko s logom Deníka N, kniha Deníka N a ešte aj textilná taška Deníka N, Walesa sa prvýkrát pousmeje a povie: „Zase čoskoro príďte.“ Ľady sú prelomené, hovorím si v duchu.

Ako veľmi som sa v tej chvíli mýlila. Lech Walesa ma v podstate stále karhá za otázky, je nespokojný, naštvaný, naznačuje, že skončíme. Úplne rovnako sa pri rozhovoroch správal Václav Klaus. No len na začiatku rozhovoru. Po prvej odpovedi sa Klaus väčšinou upokojil a zvyšný čas sa správal slušne. Walesa však útočí celú prvú polovicu rozhovoru.

Potom sa náhle roztopí. Stane sa to vo chvíli, keď začne opisovať svoje vízie, ako by ukončil vojnu na Ukrajine, ako by sa s Vladimirom Putinom porozprával ako chlap s chlapom, ako to kedysi urobil s Borisom Jeľcinom.

Nositeľ Nobelovej ceny za mier rozhovor predsa len predčasne neukončil. Keď som vypla diktafón, požiadal ma, nech si vedľa neho sadnem, pretože teraz je predsa spoločné fotenie. Potom ho o fotenie požiadal kolega Gabriel Kuchta. Potreboval, aby mu Walesa postál pred objektívom aj mimo kancelárie, teda na chodbe múzea Solidarity. Walesa prudko zavrtel hlavou. V žiadnom prípade, času sme dostali dosť.

Lech Walesa sedí vo svojom múzeu a je zvyknutý tu šéfovať.

V rozhovore sa tiež dozviete:

  • čo je podľa neho najväčšie zlo poľskej politiky;
  • aké chyby urobil vo svojom politickom živote;
  • aký je jeho postoj k obvineniam zo spolupráce s poľskou štátnou bezpečnosťou;
  • ako by ukončil vojnu na Ukrajine;
  • prečo hovorí o apokalypse, po ktorej nebude na Zemi niekoľko storočí život.

Bol ste aktivistom za ľudské práva, presne pred štyridsiatimi rokmi ste dostali Nobelovu cenu za mier…

To už je otázka?

Áno. Boli ste aj elektrikár…

Bez výkladu. Rovno otázku, prosím.

… ste silne veriaci katolík, syn tesára a ženy v domácnosti, otec ôsmich detí…

Ešte raz opakujem, prosím si rovno otázku, bez výkladu.

… boli ste prezidentom. Potrebujete v osemdesiatich rokoch bilancovať?

Nie. Prečo by som mal chcieť bilancovať? Keď príde správna chvíľa a budem prenesený do inej reality, tak tam budem a hotovo. Ja nad tým nepremýšľam.

Mám vám odovzdať pozdrav od Karla Schwarzenberga, s ním máte dobrý vzťah. Hovoril mi, že nepozná politika, ktorý by sa nedopustil chýb.

Pýtajte sa. Žiadne výklady. Rovno otázky.

Ste si vedomý nejakých vlastných chýb?

Veľkej chyby určite nie, malej určite áno. Urobil som toho toľko dobrého, že tie malé chyby sa mi smú podľa mňa odpustiť.

Azda sa k nim neskôr dostaneme. Máte obavy o demokraciu v Poľsku?

Ja sa bojím iba pánaboha a trochu svojej ženy.

Čo je najväčšie zlo poľskej politiky? Je to Jaroslaw Kaczyński?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Poľské voľby

Rozhovory

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie