Denník N

Organizátorka volieb v Petržalke: Nominanti strán do komisií sa odhlasujú, dochádzajú nám náhradníci

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čo je v zákulisí volieb, ako sa pripravujú volebné miestnosti a ako to bude vyzerať v sobotu?

Politické strany nominovali do volebných komisií viac členov než zvyčajne, no mnohí z nich sa postupne odhlásili, hovorí vedúca referátu organizačných vecí bratislavskej Petržalky Alžbeta Neuschlová.

V rozhovore rozpráva aj o tom:

  • ako vyzerajú voľby v bratislavskej Petržalke, kde žije vyše 100-tisíc ľudí;
  • v čom budú tieto parlamentné voľby iné ako predošlé;
  • ako prebehnú paralelné sčítavania volieb, ktoré budú robiť Smer a Republika;
  • prečo Petržalka nebude mať kartónové zásteny, ale drevené.

Bratislavská Petržalka je najväčšou mestskou časťou hlavného mesta Slovenska, no zároveň je to oficiálne najväčšia slovenská obec. V deň volieb otvoríte 95 volebných miestností. Čo to v praxi pre vás ako organizátorku volieb znamená?

Tých 95 okrskov znamená najmä veľa ľudí v komisiách. To je najťažší oriešok – jednak týchto ľudí zohnať, skoordinovať, ale aj zabezpečiť, aby boli vyškolení. Náročná je aj logistika – do každého okrsku musíme zabezpečiť všetko, čo sa v ňom musí povinne podľa zákona nachádzať.

Koľko ľudí musí byť v jednom okrsku?

V každom okrsku musí byť minimálne päť členov a jeden zapisovateľ. Dohromady teda v našich komisiách sedí takmer 600 osôb.

Do volieb zostáva len niekoľko dní – ste už pripravení na ne?

Povedala by som, že sme pripravení tak na 90 percent. Z hľadiska množstva úloh máme už pripravené takmer všetko, ale z hľadiska dôležitosti nás ešte čakajú úlohy, ktoré sa nedajú urobiť vopred, napríklad vyhotovenie voličských zoznamov – musíme počkať do piatka 12. hodiny z dôvodu vydávania hlasovacích preukazov a voľby zo zahraničia, v prípade ktorej sa ešte môžu vrátiť návratné obálky na ministerstvo vnútra. Musíme počkať aj s prípravou volebných miestností, pretože drvivá väčšina našich okrskov je v školách, kde prebieha výučba.

To vyzerá tak, že v piatok nebudete ani spať.

Áno, piatok pred voľbami je vždy dlhý, bývame tu do večera a začíname od skorého sobotného rána. Pomáhajú nám však aj iné oddelenia v rámci úradu (Miestny úrad Petržalka – pozn. red.), viaceré školy pripravujú volebné miestnosti aj vlastnými silami, takže tiež sú nápomocné.

Ako vyzerá váš volebný deň?

Na úrade začíname okolo 5.30 h ráno, keď vydávame voličské zoznamy do jednotlivých okrskov. Následne medzi šiestou-siedmou, keď sa komisie pripravujú, zháňame náhradníkov – pri každých voľbách sa totiž stane, že sa niektorý z členov komisií nedostaví bez toho, aby nám to vopred oznámil. Zapisovatelia si teda hneď ráno overia svojich členov a dajú nám vedieť, či potrebujú náhradníkov. Máme databázu náhradníkov, ktorých môžeme hneď povolať. O siedmej si overujeme aj to, či sa všetky okrsky otvorili. Následne počas celého dňa až do 22. hodiny riešime otázky z komisií, keď si členovia nie sú niečím istí, prípadne riešime materiálne požiadavky… Po 22. hodine sa pripravujeme na preberanie zápisníc – vo vestibule úradu máme niekoľko stanovísk, prítomní sú aj naši IT kolegovia a preberajú notebooky a USB kľúče, ktoré mali zapožičané zapisovatelia. Očakávame, že okolo polnoci začnú chodiť zástupcovia prvých komisií, a predpokladáme, že preberanie zápisníc potrvá do skorého rána.

Foto N – Vladimír Šimíček

Ako sa vás dotkne posledná novela volebného kódexu, ktorá prikazuje obciam zverejňovať zápisnice?

Má to dve roviny – zverejňovanie je pre nás bezproblémové, keďže v pokynoch od ministerstva vnútra sa píše, že zápisnice máme zverejniť až po zverejnení oficiálnych výsledkov volieb štátnou komisiou. Znamená to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Rozhovory

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie