Denník N

Nenávisť šíria najmä Kotleba, Suja a Mazurek, ukázala analýza takmer 9000 príspevkov na Facebooku

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Nenávistné prejavy sa stali súčasťou komunikácie politikov. Nepotvrdzujú to len pocity verejnosti pred voľbami, ale aj dáta.

Najväčší podiel nenávistných prejavov sa nachádzal na facebookovom profile Mariana Kotlebu (ĽSNS), dosiahol až 26,1 percenta. Nasledujú profily Miroslava Suju (15,2 %) a Milana Mazureka (14,1 %) zo strany Republika.

Spomedzi profilov politických strán bol najvyšší podiel nenávistných prejavov na stránke SNS (6,9 %), ĽSNS (6,7 %) a Republiky (4,1 %). Vyplýva to z monitoringu Slovenského národného strediska pre ľudské práva.

Sledované profily podľa podielu statusov s prvkami nenávistných prejavov. Analyzované boli iba statusy, ktoré obsahovali textový prvok; statusy obsahujúce obrazový alebo audiovizuálny prvok neboli zaradené do analýzy. Zdroj – SNSĽP

Stredisko analyzovalo 8 623 príspevkov na 44 najpopulárnejších facebookových politických profiloch v období od 1. marca do 30. júna 2023. Výskumníci sa pozreli na statusy politikov a komentáre ľudí pod ich príspevkami. Skúmali všetky typy nenávistných prejavov, no špeciálne sa zamerali na nenávisť voči LGBTI+ ľuďom, Rómom a moslimskej menšine.

Výskumníci konštatujú, že nenávistný jazyk nepoužívajú len tí politici, ktorí bývajú označovaní za radikálnych alebo extrémistických.

„Vyskytuje sa čoraz viac v menej rozpoznateľných formách aj pri iných stranách politického spektra,“ uviedla výskumníčka Radka Vicenová. „Je to len potvrdením dlhodobo prebiehajúcej radikalizácie politickej scény, keďže čoraz viac politikov sa namiesto konštruktívneho celospoločenského dialógu spolieha na negatívne emócie, primárne nenávisť a strach,“ dodáva.

Výskumníci vo svojej analýze odhalili aj explicitné výzvy na násilie. V prípade útokov voči LGBTI+ ľuďom bol najčastejšou obeťou takýchto vyhrážok

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Facebook

Hoaxy a propaganda

LGBTI+

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie