Denník N

Kadyrov zverejnil video, na ktorom jeho 15-ročný syn bije väzňa. Som naňho hrdý, urobil správnu vec, povedal Putinov chránenec

Čečenský vládca Ramzan Kadyrov. Foto - TASR/AP
Čečenský vládca Ramzan Kadyrov. Foto – TASR/AP

Adam Kadyrov získava čoraz viac oficiálnych pozícií a čoraz častejšie sa ukazuje po boku svojho otca. Čečenské štátne médiá ho zobrazujú ako statočného a šikovného mladíka.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čečenský líder Ramzan Kadyrov je hrdý na svojho syna Adama. Nie je to však pre jeho študijné výsledky alebo športové úspechy, ale preto, že 15-ročný dospievajúci chlapec zbil väzňa obvineného z pálenia koránu.

Kadyrov, ktorý patrí medzi najbližších spojencov ruského prezidenta Vladimira Putina, zverejnil video, na ktorom jeho syn Adam v kaki oblečení bije a kope muža krčiaceho sa na stoličke v čečenskom väzení. Muž sa snaží chrániť si hlavu.

Keď ho 15-ročný Kadyrov stiahne zo stoličky na zem, udrie ho po hlave.

„Urobil správnu vec,“ uviedol Ramzan Kadyrov v sedemsekundovom videu. „Bez preháňania, áno, som na Adamov čin hrdý,“ dodal s tým, že svojho syna si váži za to, že si osvojil „dospelé ideály cti, dôstojnosti a obrany svojho náboženstva“. Väčšinovým náboženstvom v juhoruskom Čečensku je islam.

Kremeľ video nekomentoval a Rádio Slobodná Európa uviedlo, že ide o ďalší dôkaz potvrdzujúci Kadyrovu beztrestnosť.

Video ako dôkaz

Nikitu Žuravela zatkli v máji vo Volgograde po tom, čo pred miestnou mešitou pálil korán. Obvinili ho z trestného činu, ktorého sa podľa vyšetrovateľov dopustil na príkaz ukrajinskej spravodajskej služby.

Ruské štátne médiá tvrdili, že celú akciu s pálením koránu zorganizovali Američania.

Trestné konanie proti Žuravelovi úrady odovzdali vyšetrovateľom v Čečensku, hoci právnici a aktivisti upozorňovali, že Žuravel tam môže byť vystavený mučeniu alebo zabitiu, keďže v prevažne moslimskej krajine sa pálenie Koránu považuje za hlbokú urážku.

Ruská komisárka pre ľudské práva Tatiana Moskaľkovová uviedla, že od Žuravela koncom leta dostala sťažnosť, v ktorej obvinil 15-ročného syna čečenského lídra z toho, že ho vo väzbe zbil.

Moskaľkovovej kolega v Čečensku uviedol, že incident prešetrí. Namiesto toho sa však objavilo video, ktoré útok dospievajúceho chlapca na väzňa potvrdilo.

Ramzan Kadyrov povedal, že video zobrazujúce brutálne násilie zverejnil, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie