Denník N

Roman Samotný: Vo voľbách nemusí prevážiť nenávisť, časť spoločnosti prešla po útoku hlbokou reflexiou

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Posledné tri týždne boli pre Romana Samotného veľmi náročné. Pri uvažovaní o možnom výsledku volieb začal rozmýšľať, či nie je čas odísť zo Slovenska, či nie je naivné očakávať, že môže nastať pozitívna zmena. Po vyhlásení predčasných volieb si totiž myslel, že v svetle teroristického útoku pred Teplárňou dajú politici a političky LGBTI+ ľuďom pokoj.

„Tá intenzita nenávistných prejavov ma prekvapila, to, ako mnohé strany začali zneužívať životy LGBTI+ ľudí na volebnú kampaň,“ hovorí.

V rozhovore sa okrem iného dočítate:

  • že to so Slovenskom nevzdáva;
  • čo bude s podnikom Tepláreň;
  • podľa čoho sa rozhodoval, koho voliť;
  • čo ho presvedčilo, že na Slovensku nemusí prevážiť nenávisť.

Blížia sa voľby, ale blíži sa aj výročie teroristického útoku pred Teplárňou. Ako sa cítite v tieto dni?

Najpresnejšia odpoveď asi je, že pod tlakom. A trošku aj unavený z tej volebnej kampane, ktorá je namiesto riešenia reálnych problémov obyvateľov Slovenska plná rôznych nenávistných útokov voči LGBTI+ ľuďom. Myslím si, že nielen pre mňa, ale pre mnohých to je veľmi, veľmi vyčerpávajúce a zraňujúce. V tieni toho teroristického útoku sme sa nádejali, že sa niečo zmení, a zrazu vidíme, že tu je politická kampaň, v ktorej neprevažuje to, v čo sme dúfali.

Ako podrobne sledujete kampaň?

Na jednej strane sa tomu nedá vyhnúť. Volebná kampaň je naozaj všade a v rôznych podobách. Ale áno, aj sa aktívne zaujímam o niektoré diskusie, pozerám si ich, aby som si vedel utvoriť názor.

Keď boli vyhlásené predčasné voľby, ako ste si mysleli, že bude vyzerať predvolebná kampaň? Potvrdili sa vaše predpoklady?

Prijal som tú informáciu bez nejakých veľkých očakávaní. Zároveň som si naivne myslel, že po teroristickom útoku nám LGBTI+ ľuďom dajú politici a političky pokoj. No tá intenzita nenávistných prejavov ma prekvapila, to, ako mnohé strany začali zneužívať životy LGBTI+ ľudí na volebnú kampaň.

Je mi smutno z toho, do akej miery na Slovensku táto téma funguje na získavanie politických bodov. Je na tom naozaj vidno a bolestne mi to pripomína, aká úspešná je ruská propaganda na Slovensku a ako tie naratívy, ktoré neboli úplne naše, prišli zvonku a zapustili tu korene.

Teraz hovoríte konkrétne o naratíve proti LGBTI+?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Rozhovory

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie