Denník N

Rodiny diskutujú: zachraňovať menšie strany alebo voliť svoju prvú voľbu?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V slovenských domácnostiach je krátko pred voľbami živá diskusia, či neprehodnotiť svoju voľbu a nepodporiť svojím hlasom namiesto svojich politických favoritov ich možných koaličných partnerov.

„Sledujem do posledného dňa, ako sa menia prieskumy. Určite mám vopred určené, ktoré strany budeme voliť. Ak má nejaká strana veľké čísla, tak podporíme ďalšiu pre nás dôležitú,“ vysvetľuje čitateľka Soňa a prezrádza, že v rodine si strany už rozdelili.

Podľa posledných prieskumov preferencií boj o víťazstvo vo voľbách zvedie Smer s Progresívnym Slovenskom – v poslednom predvolebnom prieskume agentúry AKO pre Joj 24 sa ukazuje prvé miesto pre Progresívne Slovensko, ktoré by malo 18 percent. Smer by bol o tri desatiny druhý so 17,7 percenta.

V ďalších dvoch prieskumoch Focusu a Ipsosu, zverejnených v utorok a stredu, ktoré merali v podobnom čase, bol Smer ešte prvý, hoci len tesne pred PS. Ukazuje sa, že tri dni pred voľbami je súboj o prvé miesto vo voľbách mimoriadne tesný.

Oproti minulým mesiacom zas klesá hnutie Sme rodina, ktorému hrozí odchod z Národnej rady, do parlamentných lavíc by sa zatiaľ nedostala ani strana Demokrati, aj keď má pomalý stúpajúci trend. Na hranici zvoliteľnosti sú aj SNS či KDH, jednoznačné miesto v parlamente nemá ani SaS.

Voliči tak teraz zvažujú, či predsa len nezachránia menšie strany, ktoré by sa do parlamentu nemuseli dostať. Pred podobnou dilemou stáli voliči aj v minulých parlamentných voľbách, keď do parlamentu tesne nepostúpila koalícia PS-Spolu: časť ich voličov sa len pár hodín pred voľbami rozhodla podržať SaS či stranu Za ľudí, ktoré sa ocitli v ohrození.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Kiska: Hrozí Pyrrhovo víťazstvo

Na to, že Progresívne Slovensko síce môže vyhrať voľby, ale nebude následne mať s kým zostaviť vládu, upozornil v polovici septembra aj bývalý prezident Andrej Kiska.

„Ak sa všetci my,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

KDH

Progresívne Slovensko

SaS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie