Denník N

Manipuluje a vyberá si médiá ako Trump. Ficova taktika pripomína jeho manuál

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Útoky na inštitúcie aj na médiá, ktoré o ňom informujú kriticky, strašenie o hrozbe sfalšovania volieb aj ďalšie konšpirácie. Spôsob, akým Robert Fico vedie predvolebnú kampaň, v mnohom pripomína amerického exprezidenta Donalda Trumpa.

Jeho manuál obsahuje tie isté veci a podpora medzi voličmi Republikánskej strany ukazuje, že fungujú. Podobne ako Ficovi, ktorého Smer je vo väčšine predvolebných prieskumov na prvom mieste.

Kým Fico môže so svojou stranou cez víkend vyhrať parlamentné voľby na Slovensku, Trump v Republikánskej strane nemá poriadneho rivala a podľa viacerých prieskumov verejnej mienky by mohol budúci rok vyhrať prezidentské voľby.

Ako píše Moisés Naím vo svojej knihe o tom, ako autokrati pretvárajú politiku 21. storočia, akákoľvek stratégia zameraná na ochranu demokracie závisí od schopnosti rozlišovať pravdu od lži.

Stále viac lídrov podľa neho po celom svete priťahuje lož ako nástroj na získanie moci. Ako ukázala predvolebná kampaň strany Smer, ani Robert Fico v tom nie je výnimkou. V tomto článku rozoberáme jeho taktiku, ktorá nápadne pripomína metódy manipulácie Donalda Trumpa.

1. Ignorovanie debaty v najsilnejšej televízii

Robert Fico sa pred sobotnými voľbami odmietol zúčastniť na niekoľkých debatách. Vynechal záverečnú diskusiu v televízii Markíza, ktorú bojkotuje, pretože ju označuje za „zaujatú“. Svojim rozhodnutím tak prišiel o vôbec najsledovanejšiu zo všetkých debát, ktorú si pozrelo takmer milión divákov.

Takisto neprišiel na predvolebný rozhovor v Rádiu Expres, keďže sa odmietol rozprávať s moderátorom Braňom Závodským. Nebol ani v utorkovej diskusii, ktorú rádio organizovalo s denníkom SME.

Podobnú stratégiu má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Robert Fico

Vojna na Ukrajine

Voľby 2023

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie