Denník N

Osem povolebných scenárov. Parlament bez Danka by zvýšil šance na vládu s PS, OĽaNO je pri hľadaní väčšiny komplikácia

Prepočítali sme, ako by mohol vyzerať parlament, ak by sa do neho nakoniec nedostali OĽaNO, SaS, SNS či KDH, alebo naopak, ak by tam bolo Sme rodina či Demokrati.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

O budúcej vláde rozhodne, ktoré strany v parlamente nakoniec budú a ktoré nie. Voliči toto konštatovanie počuli v kampani veľakrát, ale aj podľa posledných prieskumov je dôležité ho pripomínať.

Ak sa nebudeme pozerať len na jeden číselný údaj z prieskumov, ale aj na takzvaný interval spoľahlivosti, teda hornú a dolnú hranicu podpory jednotlivých strán, uvidíme, že okolo kvóra potrebného na vstup do parlamentu sa stále pohybuje veľa strán.

Trojkoalícia vedená OĽaNO, SaS, SNS a KDH sú v tejto chvíli nad hranicou zvoliteľnosti, Sme rodina, Aliancia či Demokrati pod ňou.

V utorok a v stredu pred volebným moratóriom vyšli tri prieskumy od agentúr AKO, FocusIpsos. Na základe dát agentúry Ipsos, ktorá svoj prieskum spravila pre Denník N, sme sa pokúsili modelovať niekoľko paralelných scenárov, ktoré môžu napovedať, ako by vyzeralo skladanie parlamentnej väčšiny, ak by niektoré zo strán v Národnej rade neboli, alebo naopak, ak by sa niektorým napokon podarilo uspieť.

Scenár 1: Voľby podľa prieskumu

Východiskovým scenárom je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

Hlas

KDH

OĽaNO

Prieskumy preferencií

Progresívne Slovensko

Republika

SaS

Sme rodina

Smer

SNS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie