Denník N

Vývoj bojov (581. deň): Agenti, rakety, výbuchy a tajné služby – Rusi a Ukrajinci si navzájom ničia zázemie

Kliščijivka. Foto - TASR/AP
Kliščijivka. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Rusi sa zlepšili v prieskume a rýchlosti odovzdávania informácií, Ukrajinci sa snažia držať krok.
  • Nie, pri Robotynom naozaj nie je žiaden prielom. 
  • Pod Bachmutom prebiehajú mimoriadne boje o železničný násyp.
  • Takmer zabili známeho kolaboranta a veliteľa práporu Vostok.
  • Mapy dňa – Robotyne, Bachmut, Staromlynivka.
  • Videá dňa – prvý deň invázie na charkivskom sídlisku; noc pri Robotynom; sieť proti dronom nepomohla.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 26. septembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Rusi sa zlepšili v prieskume a rýchlosti odovzdávania informácií, Ukrajinci sa snažia držať krok. Inštitút RUSI pred niekoľkými mesiacmi zverejnil analýzu prvých mesiacov vojny. Jedným z jej dôležitých záverov bolo, že ruská armáda nedokázala v dôsledku skostnatených postupov efektívne ničiť vojenské ciele na ukrajinskom zázemí.

Prejavilo sa to napríklad tak, že kým v prvých dňoch invázie sa Rusom podarilo zničiť vyše sedemdesiat percent statických súčastí ukrajinskej protivzdušnej obrany, pri pohyblivých bola úspešnosť asi desaťpercentná. Niekedy trvalo aj dva dni, kým sa informácia o polohe cieľa dostala k jednotke, ktorá ho mala zničiť. Za ten čas sa Ukrajinci stihli presunúť. Dôsledkom bolo, že Rusi nezískali vzdušnú nadvládu nad Ukrajinou.

Objavujú sa viaceré indície, že Rusi sa poučili. Popri úspešných ukrajinských úderoch na Kryme tak zaniklo, že aj Rusi uskutočnili viacero úderov v ukrajinskom tyle, pri ktorých zasiahli vojenské ciele vysokej hodnoty počas presunu alebo hlbšie v ukrajinskom tyle. Samozrejme, darilo sa im to počas celej vojny, ale tempo sa – zdá sa – zvyšuje. To zas vyvoláva obavy pred zimou, počas ktorej sa dá očakávať nová fáza ruskej ofenzívy proti ukrajinskej energetike.

Ukážkovým príkladom ruského pokroku je útok na vlak

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie