Denník N

Návrat Gazpromu aj ruských mládežníckych reprezentácií. Podľa UEFA by deti nemali byť trestané za činy dospelých

Prezident UEFA Aleksander Čeferin. Foto - AP
Prezident UEFA Aleksander Čeferin. Foto – AP

V Lige majstrov sa opäť objavilo logo ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu dostali ruské národné tímy aj ruské kluby stopku v súťažiach UEFA a FIFA.

Európska futbalová únia však teraz v novom vyhlásení uviedla, že ruské tímy do 17 rokov sa už v aktuálnej sezóne 2023/24 budú môcť zúčastňovať na medzinárodných chlapčenských aj dievčenských súťažiach. UEFA svoje rozhodnutie vysvetľuje tým, že „deti by nemali byť trestané za činy, za ktoré zodpovedajú výlučne dospelí“ a že futbal „by nikdy nemal prestať vysielať posolstvá mieru a nádeje“.

UEFA zároveň zdôraznila, že zápasy ruských mládežníckych tímov sa budú konať bez ruskej vlajky, hymny či ruských symbolov na dresoch. Žiadne medzinárodné zápasy sa naďalej nebudú konať na ruskom území.

Reakcie na utorkové rozhodnutie Výkonného výboru UEFA na seba nedali dlho čakať. Nastúpiť na zápas proti ruským mládežníckym výberom už verejne odmietlo minimálne šesť krajín

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Vojna na Ukrajine

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie