Migranti v kampani aj radikáli, ktorí môžu rozhodnúť. Čo spája voľby na Slovensku a v Poľsku

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Už len do konca týždňa môžete podporiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]
Ešte nikdy si občania Poľska a Slovenska nevolili parlament v rovnaký rok. Kým Poliaci mali tradične parlamentné voľby v nepárnom roku, na Slovensku boli dosiaľ vždy v párnom.
Tentoraz je to inak. Parlamentné voľby v dvoch susedných štátoch sa uskutočnia len dva týždne po sebe. Kým na Slovensku sa hlasuje tento víkend, v Poľsku 15. októbra.
Na náš región sa preto upiera pozornosť celej Európy. Pokojne sa môže stať, že v novembri budú v strednej Európe v členských štátoch EÚ dve protieurópske a jedna proruská vláda.
Keďže v oboch krajinách prebieha horúca predvolebná kampaň, pozreli sme sa na to, čo majú oboje volieb spoločné a v čom sa líšia.
V Poľsku menej strán v parlamente a víťaz zrejme istý
Na rozdiel od Slovenska je v Poľsku celkom jasné, kto voľby vyhrá. Ak nedôjde k prekvapeniu, víťazom bude Právo a spravodlivosť (PiS, kandiduje ako koalícia Zjednotená pravica).
V prieskumoch vedie s náskokom od 6 do 10 percentuálnych bodov pred opozičnou Občianskou platformou (PO, kandiduje ako Občianska koalícia). Za posledné mesiace iba v dvoch prieskumoch v júni dokázala PO dorovnať PiS.
Oproti tomu sa na Slovensku bojuje aj o víťazstvo. Posledné prieskumy ukazovali, že Progresívne Slovensko (PS) sa doťahuje na Smer, a v poslednom prieskume AKO ho predbehlo.
V Poľsku bude aj oveľa menej subjektov v parlamente: s najväčšou pravdepodobnosťou ich bude päť. Je možné, že sa tam nedostane koalícia Tretia cesta, ktorá potrebuje 8 percent hlasov (v prieskumoch má okolo 10). Bolo by prekvapením, ak by sa do sejmu, čo je dolná komora poľského parlamentu, dostal niekto ďalší. Poliaci volia aj senát, kde má momentálne väčšinu opozícia.
Na Slovensku má šancu byť v parlamente až 10 subjektov (ak rátame aj Demokratov, ktorí v niektorých posledných prieskumoch dosahovali 4 a viac percent). Výsledky volieb tak na Slovensku určí aj to, kto sa nakoniec do parlamentu dostane a kto nie. V Poľsku skôr pôjde o silu jednotlivých strán, aj keď prepad Tretej cesty by výrazne znížil pravdepodobnosť, že by prodemokratická opozícia zostavila vládu.
Radikáli môžu pomôcť Smeru aj PiS
V oboch štátoch sa zrejme dostanú do parlamentu radikálne strany: na Slovensku Republika, v Poľsku Konfederácia. A nemusia byť iba do počtu, ale môžu rozhodnúť o novej vláde.
Na Slovensku je celkom reálny scenár, že