Denník N

Slovensko platilo Rusom za hodinu letu migov viac, ako stojí let najmodernejších stíhačiek F-35

Stíhačky MiG-29 uzemnili ozbrojené sily v septembri 2022. hlavným dôvodom bol nedostatok pilotov a nemožnosť plnohodnotného servisu. Foto - OS SR
Stíhačky MiG-29 uzemnili ozbrojené sily v septembri 2022. hlavným dôvodom bol nedostatok pilotov a nemožnosť plnohodnotného servisu. Foto – OS SR

Nedávno vyradené stíhačky MiG-29 boli pre armádny rozpočet mimoriadne nákladnou položkou. Každá hodina letu vychádzala na viac než 70-tisíc eur. Väčšina tejto sumy odchádzala do Ruska.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko pred pár mesiacmi poskytlo Ukrajine, predstavovali pre armádny rozpočet až prekvapivo drahú položku. Hoci niektorí piloti nadsadene hovorili, že s nimi mohli len „plašiť vrabce“, ich prevádzka stála viac, ako je to dnes pri prevádzke najmodernejších amerických strojov F-35.

Dôvodom boli parametre servisných zmlúv

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovenské stíhačky

Slovensko

Teraz najčítanejšie