Denník N

#MapaTýždňa: Čo sa deje na Ukrajine? Ako sa vyvíja vojna?

Ukrajinskí vojaci strieľajú z dela neďaleko mesta Bachmut. Foto - TASR/AP
Ukrajinskí vojaci strieľajú z dela neďaleko mesta Bachmut. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je veľvyslanec SR vo Veľkej Británii a bývalý štátny tajomník ministerstva obrany. Text vznikol ako súčasť seriálu @Mapa týždňa, ktorý autor uverejňuje na svojom facebookovom profile.

Rok a pol po ruskom útoku je situácia takáto:

– Rusko okupuje približne šestinu ukrajinského územia, t. j. asi 16 percent – väčšiu časť Doneckej a Luhanskej oblasti, Krym, ktorý Rusi obsadili ešte v roku 2014, ďalej súvislý pás na južnej Ukrajine až po rieku Dnipro.

– Ukrajincom sa podarilo oslobodiť približne polovicu územia, ktorú Rusi po februári 2022 obsadili – všetko na sever a severovýchod od Kyjiva, časť územia pri Charkive a Cherson.

– Bojová činnosť sa väčšinou sústreďuje na: 1. juh Ukrajiny, 2. Čierne more. Okrem toho Rusi ničia ukrajinské vojenské a civilné ciele v podstate po celej Ukrajine, Ukrajinci zas dokážu udrieť na ruské ciele v Rusku, hoci zatiaľ nie na strategickej úrovni (blokujú tým však časť ruskej protivzdušnej obrany a navyše kto by bol pred rokom a pol povedal, že napríklad Moskva sa stane terčom?).

Zameriam sa na „južný front“ a na Čierne more, ktoré budú z pohľadu výsledkov vojny kľúčové. Na prvý pohľad nesúvisia, ale zo strategického pohľadu tvoria súčasť jedného veľkého operačného celku. Vychádzam z toho, že strategickým a konečným

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie