Denník N

Šokoval ma Fico aj Matovič. Vaše voľby sleduje celá Európa, hovorí holandský reportér

Wouter Zwart, holandský reportér NOS. Foto - WZ
Wouter Zwart, holandský reportér NOS. Foto – WZ

Líder vašich prieskumov Robert Fico vyhráva aj vďaka tomu, že je populistom a je to kritik Európskej únie, hovorí holandský reportér Wouter Zwart. „Zároveň má veľmi kritický postoj voči vojenskej podpore Ukrajiny. To je niečo, čo nám pripomína vývoj v Maďarsku.“

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na Slovensku strávil štyri dni a našiel tu krajinu, ktorá nie je ani tak rozdelená, ako skôr rozkúskovaná na nekonečné množstvo názorov.

Dlhoročný reportér holandskej verejnoprávnej televízie NOS Wouter Zwart priznáva, že o Slovensku predtým nevedel až tak veľa. V minulosti pôsobil ako dlhoročný spravodajca v Číne a v USA.

„Vaše voľby môžu byť signálom toho, čo sa deje aj inde v Európe, preto sú také zaujímavé,“ hovorí Zwart v rozhovore pre Denník N.

Slovensko bežne nie je v hľadáčiku svetových médií. Ale teraz sem prišli najväčšie svetové médiá ako BBC alebo New York Times, aby pokrývali naše voľby, vrátane vašej verejnoprávnej televízie NOS. Keď sa vaša televízia rozhodovala poslať vás sem ako reportéra na niekoľko dní, čo bol hlavný argument?

Máte pravdu, že Slovensko sa v našich médiách nespomína často. Je to malá krajina, o ktorej v Holandsku často nepočujeme. Ale ako isto viete, Holandsko je jedna z najliberálnejších krajín Európskej únie. Preto hlavným dôvodom, prečo nás zaujali slovenské voľby, bola obava, že populizmus vo vašej krajine zvíťazí.

Ďalším faktorom bolo, že môžete prispieť k debate o smerovaní Európskej únie, ale zároveň môžete ovplyvniť aj dianie v NATO. Samozrejme, celá situácia na Ukrajine má takisto vplyv na Slovensko. Toto všetko spôsobuje, že už teraz sú vaše voľby veľmi zaujímavé aj pre celý Západ

Po druhé, líder vašich prieskumov Robert Fico vyhráva aj vďaka tomu, že je populistom a je to kritik Európskej únie. Zároveň má veľmi kritický postoj voči vojenskej podpore Ukrajiny. To je niečo, čo nám pripomína vývoj v Maďarsku. Ale vývoj týmto smerom sledujeme aj v mnohých ďalších krajinách EÚ.

Zároveň táto vaša otočka v zahraničnej politike voči Ukrajine sa môže udiať v štáte, ktorý s ňou priamo hraničí. Podľa mňa je kľúčové aj pre západoeurópske štáty, aby pochopili, čo sa deje teraz vo vašom regióne, a informovali o tom. Vaše blížiace sa voľby sú skvelou príležitosťou, ako sa snažiť pochopiť toto všetko. Samozrejme, okrem nás vaše voľby sleduje aj celá Európska únia.

A naposledy, vaše voľby sú zaujímavé aj z toho hľadiska, ako sa darí šíreniu falošných správ. V roku 2016 som bol reportérom počas kampane Hillary Clintonovej a Donalda Trumpa a viem, ako to vie zasiahnuť do volieb. Podľa mňa hneď ako prestanete veriť volebnému systému, to môže byť začiatok konca demokracie. Videl som to aj na Slovensku, kde mnohé strany využívajú dezinformácie, ktoré vôbec nie sú podložené faktami.

Na hoaxy na Slovensku sa vás ešte opýtam, keďže ste boli svedkom priamych príkladov tohto problému a bol som s vami pri tom. Holandsko je na západnom okraji EÚ, zatiaľ čo Slovensko na jeho východnom okraji, ale zároveň sme všetci členmi spoločnej Únie. O Slovensku ste reportovali prvýkrát, predtým ste boli spravodajcom v USA a Číne. Skúsim sa opýtať jednoducho: Čo vás tu na Slovensku najviac šokovalo?

Bolo to viacero vecí. Samozrejme, predtým som vedel, že politická atmosféra na Slovensku bola v posledných rokoch, nazvime to, drsná. Takže ešte pred tým, než som sa sem vybral,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Voľby 2023

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie