Denník N

Mať odvážne plány má zmysel. Festival Biela noc sa opäť pokúsi spojiť dva svety

Fontána Družba na Námestí slobody počas Bielej noci v roku 2017. Foto N – Vladimír Šimíček
Fontána Družba na Námestí slobody počas Bielej noci v roku 2017. Foto N – Vladimír Šimíček

Cez víkend bude v Bratislave festival Biela noc, o týždeň sa presunie do Košíc. Okrem umenia budú môcť diváci v uliciach hlavného mesta sledovať aj exit polly volieb spracované umelcom Borisom Vitázkom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bolo to v roku 2017, keď sa ešte len ťažko dalo predstaviť, že fontána Družba na bratislavskom Námestí slobody by ešte niekedy mohla byť funkčná.

Na Bielu noc vyrazilo v tom roku do ulíc Bratislavy 200-tisíc ľudí a mnohí z nich sa po rokoch pristavili aj pri zdevastovanej fontáne. Dôvodom nebol jej žalostný stav, ale francúzska umelecká skupina Collectif Coin a ich zvukovo-svetelná inštalácia, vďaka ktorej na jeden večer fontána zažiarila.

„Zdá sa, že sa mi postupne plnia sny,“ hovorí Zuzana Pacáková, umelecká riaditeľka festivalu Biela noc, ktorý sa v uliciach Bratislavy začne v piatok večer.

Program sa totiž tento rok symbolicky vracia aj k fontáne Družba. Dnes už však žiadne svetlá doniesť netreba.

Umelci pracovali s námestím a zanedbanou fontánou aj v minulosti. V roku 2012 napríklad poľský umelec Paweł Althamer v rámci projektu Bod 0 naplnil fontánu pieskom, ktorá sa tak zmenila na obrovské detské ihrisko. Akciu organizovalo občianske združenie Verejný podstavec, do projektu zapojili aj ďalších umelcov a umelkyne. Foto – TASR
Fontána Družba na Námestí slobody v Bratislave v roku 2015. Foto N – Tomáš Benedikovič
Fontána v roku 2017 počas Bielej noci s inštaláciou Collectif Coin. Foto – Martina Cimermanová
Fontána po obnove. Foto N – Vladimír Šimíček

Hľadajú miesta, ktoré čakajú na budúcnosť

Obnovenú fontánu otvorilo hlavné mesto po rozsiahlej rekonštrukcii začiatkom leta tohto roka.

S nápadom vrátiť sa k nej v programe Bielej noci prišiel umelecký kolektív Marína Abramovič po sebe neupratuje. Ide o skupinu, ktorá vznikla v roku 2015 zo študentov a študentiek katedry intermédií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

„V minulosti nám išlo o to, aby sme fontánu oživili pomocou technológií, dnes už funkčná je, preto do nej prinesieme iba element ľudského tela. Pripravujeme veľkú pohybovo-zvukovú performanciu, na ktorej sa zúčastní päťdesiat ľudí,“ hovorí Zuzana Pacáková.

Performancia prebehne v sobotu večer medzi pol deviatou a pol desiatou, opakovať sa nebude. „Je to pre mňa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Biela noc

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie