Denník N

Fico a Pellegrini pôsobili, že sú už dohodnutí. Shemesh, Pataj, Javorský, Szalay a Bezák hodnotia poslednú debatu v RTVS

Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Robert Fico v poslednej predvolebnej debate v RTVS. Foto N - Tomáš Benedikovič
Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Robert Fico v poslednej predvolebnej debate v RTVS. Foto N – Tomáš Benedikovič

Peter Pellegrini vyzeral ako outsider pri diskusii dvoch silných súperov. Michal Šimečka opäť vynikal tým, ako premyslene a opakovane odmietal skĺzavať do populizmu, a to aj pri takých „citlivých“ témach, ako sú ceny potravín alebo migrácia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Posledná predvolebná debata sa tri dni pred volebným dňom konala v RTVS. Bola najkratšia a v najmenšej zostave: pozvali iba predsedu Smeru Roberta Fica, predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku a predsedu Hlasu Petra Pellegriniho.

Ich výkon hodnotia piati komentátori Denníka N. Vybrali víťazov aj porazených debaty, zhodnotili celú diskusiu a spísali najsilnejšie citáty. Ich názory sú aj protichodné; ide o subjektívne hodnotenia výkonu politikov a aj toho, ako môžu pôsobiť na voličov.


Jana Shemesh, komentátorka Denníka N

Celkové hodnotenie:

Táto debata mohla mať aj prívlastok premiérska; žiaľ, nebola. Hovorilo sa o dôležitých témach – sociálne veci, verejné financie, migrácia, ale na vízie, hodnoty, na to, ako by Slovensko malo vyzerať o štyri roky, zostalo veľmi málo času a nikto z diskutujúcich nepovedal nič, čo by sa dalo zapamätať. Za chybu považujem absenciu časti o zahraničnej politike – vo verejnoprávnej televízii si na to mali nájsť čas. Veď tieto voľby rozhodne nie sú len o chlebových témach.

Všetci traja politici sa mi už zdali unavení. Fico sa napríklad už ani nesnažil držať neutrálny výraz v tvári a bolo cítiť, ako sa mu tam nechce byť. Asi všetci aj boli radi, že to celé trvalo tak krátko, a je celkom možné, že to tak cítilo aj diváctvo a poslucháčstvo.

Víťaz debaty:

Zaradím sem Michala Šimečku, ale skôr preto, že ho neviem zaradiť na jednu roveň s Ficom a Pellegrinim. Zase odrážal útoky, dobre zareagoval na Ficove konšpirácie. Sympatické mi bolo, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie