Denník N

Svetový newsfilter: Podpora Ukrajiny nie je zadarmo, no ruské víťazstvo by Slovensko stálo miliardy

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

slovenskými voľbami žijú už niekoľko týždňov aj svetové médiá. Často sa v nich spomína obava, že Slovensko po nich môže prestať pomáhať Ukrajine.

To by nemalo dôsledky len pre Ukrajinu a reputáciu Slovenska v zahraničí. Potvrdzuje sa, že podpora Ukrajiny nie je len správna vec, ale pre Slovensko zároveň ide o pragmatické rozhodnutie.

O čo ide: Ak by vojnu vyhralo Rusko, náklady by pre nás boli výrazne väčšie ako tie, ktoré nesie pomoc Ukrajine. Nie je to len o tom, čo nám napadne ako prvé – že podporou Ukrajincov zabránime tomu, aby sme na hraniciach mali ruských vojakov.

Globsec vydal novú správu, v ktorej sa pragmatickým pohľadom pozerá na argumenty, ktoré hovoria v prospech pomoci nášmu najväčšiemu susedovi a jeho víťazstva vo vojne.

Základným argumentom je, že ruské víťazstvo by pre náš región znamenalo obrovské finančné náklady. Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko doteraz Ukrajine poslali pomoc (finančnú, humanitárnu a vojenskú) za 5,2 miliardy eur. No ak by to nerobili a Ukrajina by napokon vojnu prehrala, tieto štyri štáty by to ročne stálo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boj o Náhorný Karabach

Svetový newsfilter

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie