Denník N

Leško, Šimečka, Kostolný: Ocitli sme sa v dokonalej búrke a Fico to využil. Je líder zvrátenosti

Debata Ako zachrániť demokraciu v Banskej Štiavnici. Foto – Michal Svitok
Debata Ako zachrániť demokraciu v Banskej Štiavnici. Foto – Michal Svitok

Nezávidíme ľuďom, ktorí sa rozhodujú, či voliť Demokratov, povedali v debate Ako zachrániť demokraciu Marián Leško, Martin M. Šimečka a Matúš Kostolný. Prečítajte si prepis diskusie, ktorá bola v stredu v bratislavskom DPOH.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Tri dni pred voľbami vôbec nevieme, ako dopadnú. Minulé voľby bolo jasné minimálne to, že Robert Fico končí. Prečo dnes nič nevieme?

Martin M. Šimečka: Pred štyrmi rokmi vyzeralo inak nielen Slovensko, ale aj svet. Slovensko sa spolu s väčšinou severnej pologule ocitá v niečom, čomu sa hovorí dokonalá búrka. Viaceré búrky sa zlievajú dohromady. Prvou bola pandémia, potom klimatická kríza, vojna na Ukrajine – to všetko spôsobuje turbulencie. Slovenská spoločnosť je v zásade krehká. Fico to využil. Voľby ukážu iba to, aká veľká časť slovenskej spoločnosti prešla pod vplyv ruského barbarstva a aká veľká je tá druhá, ktorá vidí svoju budúcnosť v európskej civilizácii.

Už niečo tušíte a vidíte z posledných prieskumov?

Marián Leško: Tváriť sa, že viem niečo viac, ako vieme všetci, by bola odo mňa trúfalosť a opovážlivosť. V hre je veľa neznámych a každý, kto by povedal, že vie, ako to bude, zavádza. Na vysokej škole som mal kamaráta, ktorý sa nepripravoval na skúšky, vždy išiel na riziko. Občas mu to vyšlo, no zväčša nie. Keď vyšiel z miestnosti, vždy povedal: „Nedá sa všetko uhádnuť.“

Preto aj ja hovorím, že toto sa nedá uhádnuť. Keď sme v decembri začínali s týmito debatami, bolo to s pocitom, že nesmieme pripustiť, aby na Slovensku vyhralo sklamanie nad tým, čo robili Igor Matovič s Eduardom Hegerom, Richard Sulík s Veronikou Remišovou, Boris Kollár s Milanom Krajniakom. Myslím si, že spoločnosť sa nejakým spôsobom zmobilizovala. Nehovorím, že je to rovnaká mobilizácia ako v roku 1989, 2010 a 2020, ale predsa len nejaká mobilizácia je. Môžeme očakávať, že to nedopadne tak zle, ako sme sa báli.

Takže už sa netreba obávať, že Fico a fašisti získajú ústavnú väčšinu?

Leško: Toho sa bojím stále, ale už sa nestrhávam zo sna.

Matúš, ty si pred poslednými voľbami napísal, aby ľudia nemysleli na strach z Matoviča, že je dôležité, aby Fico skončil: „Akokoľvek to môže byť s Matovičom divoké, akokoľvek môže pocit zmeny kaziť Boris Kollár, niet najmenšej pochybnosti, že to bude lepšie ako roky s Ficom.“ Boli to lepšie roky ako s Ficom?

Matúš Kostolný: Možno to bude vyzerať ako urážka toho, čo sme zažili počas posledného tri a pol roka, ale určite to bolo lepšie ako roky s Ficom. Už len to, že sa podarilo prerušiť nepretržité 12-ročné vládnutie Roberta Fica, je dôležitá vec, ktorá dáva nádej, že ak nie teraz v sobotu, tak neskôr dokážeme pokračovať normálnym spôsobom. Najlepší dôkaz, že to bolo lepšie ako roky s Ficom, je galéria odsúdených, obvinených a podozrivých. Za posledné dni sme zverejnili niekoľko takých textov. Je to viac ako 40 ľudí, ktorí už poznajú svoj trest, a viac ako 130 ľudí, ktorí sú podozriví.

Na strach z koho nemajú ľudia myslieť teraz?

Kostolný: Teraz nemám takú náladu, akú som mal pred tri a pol rokom. V tomto momente si skôr myslím, že by ľudia mali byť plní

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Progresívne Slovensko

Robert Fico

SaS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie