Rusko sa prestalo báť ľadu a vezie ropu do Číny severnou cestou. Obchádza sankcie a Arktíde hrozí katastrofa

Cieľom bolo nielen stabilizovať svetové trhy energií, ale hlavne zásadne znížiť ruské príjmy z exportu ropy a sťažiť Moskve financovanie vojny proti Ukrajine.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Ešte nikdy sa tanker plný čierneho zlata nepokúsil preplávať Severný ľadový oceán bez toho, aby bol pripravený na stret s ľadovou kryhou, vybavený výstuhami, silným plášťom a skúsenou posádkou.
Až teraz. Poslali ho tam Rusi. A to bol len začiatok.
Prvé dva tankery s ruským tovarom na palube, no bez výstuží, ktoré chránia plavidlo pri strete s ľadovou kryhou, sa tento mesiac vydali na cestu cez Severný ľadový oceán. Je to po prvýkrát, čo lode, ktoré nespadajú do potrebnej triedy ľadoborcov, prevážajú ropu severnou cestou – tankery Leonid Loza a NS Bravo majú príliš tenký plášť na to, aby prežili bez úhony prípadné stretnutia s ľadom.
Ruská agentúra Rosatom však usúdila, že