Denník N

Mala ísť študovať do Británie, ale proste zmizla. Čínsky režim si s tvárou hnutia #MeToo poradil po svojom (profil týždňa)

Huang Xueqin. Ilustrácia - MidJourney
Huang Xueqin. Ilustrácia – MidJourney

Po dvoch rokoch v cele predbežného zadržania sa čínskej novinárke a aktivistke za práva žien Chuang Süe-čchin začal súdny proces.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Sophia Chuang Süe-čchin je čínska novinárka, ktorá otvorila cestu hnutiu #MeToo v Číne, keď začala upozorňovať na sexuálne obťažovanie v médiách a na univerzitách.

Získala prestížne štipendium Chevening a v septembri 2021 mala začať študovať odbor rodové násilie a konflikt na britskej Univerzite v Sussexe. Do lietadla však nikdy nenastúpila. Spolu s aktivistom za pracovné práva Wangom Ťien-pingom zmizli.

Až po dvoch mesiacoch sa ich rodiny dozvedeli, že ich zadržali. Zatvorili ich do čínskych neslávnych „čiernych väzníc“, čo je sieť nelegálnych zadržiavacích centier Čínskej bezpečnostnej služby naprieč celou krajinou. Niektoré vyzerajú ako bytovky, ibaže namiesto normálnych rodín v nich v malých zamrežovaných kuticiach a hrozných podmienkach „žijú“ režimu nepohodlní ľudia. Medzi takých patria aj aktivistky za práva žien.

Po dvoch rokoch v cele predbežného zadržania sa s obomi začal súdny proces. Chuang je obvinená z podnecovania na rozvracanie štátnej moci a „zverejňovania skreslených, provokatívnych článkov a prejavov útočiacich na národnú vládu na sociálnych sieťach“.

Kopla ho do rozkroku a utiekla

Chuang pochádza z Kantonu, piateho najľudnatejšieho mesta Číny ležiaceho na juhu krajiny. Tam začínala ako redaktorka Čínskej tlačovej agentúry spolu s viacerými novými novinármi, ktorí v tom roku ukončili štúdium. Jeden starší kolega, ktorý bol v odbore uznávaný a pokrýval veľké udalosti ako letnú olympiádu v roku 2008 alebo zemetrasenie v S‘-čchuan v tom istom roku, si Chuang všimol.

Ponúkol jej možnosť ísť robiť rozhovory s významnými osobnosťami. Musela kvôli tomu cestovať do Šen-čenu. Po rozhovoroch sa jej opýtal, či môže chvíľu pracovať s ňou v jej hotelovej izbe. V hlave jej vŕtal veľmi krátky deadline a odpovedala mu, že môže.

Najprv si položil ruku do jej lona. „Keď som videla, že sa perami blíži k mojim ústam, povedala som: ‚Prestaň.‘ A on povedal: ‚Ale prosím ťa, nechcem,‘ alebo niečo také,“ spomínala Chuang. „A potom som ho len kopla, kopla som ho do rozkroku a utiekla som.“

O mesiac neskôr z Čínskej tlačovej agentúry odišla bez toho, aby ktokoľvek o jej zážitku z hotelovej izby vedel.

Presne takto to robí väčšina žien v Číne, ktoré sa stanú obeťami sexuálneho obťažovania. „Čína má veľmi silnú kultúru obviňovania obete, vďaka ktorej je každá žena, ktorá nahlási sexuálne obťažovanie, náchylná na odvetu a mizogýnne zneužívanie, pričom páchateľ vo všeobecnosti nebude v žiadnom prípade braný na zodpovednosť,“ povedala spravodajskému webu Hong Kong Free Press autorka knihy o čínskom feministickom hnutí Leta Hing Fincher.

„Vo všeobecnosti majú ženy stále relatívne nízke povedomie o svojich právach a možno si ani neuvedomujú, že sexuálne obťažovanie je nesprávne,“ dodala.

Čínska novinárka Chuang Süe-čchin. Foto – TASR/AP

Málokto prehovorí

Okrem kultúry obviňovania Chuangovú v tichosti udržalo aj vysoké spoločenské postavenie agresora a nedostatok dôkazov. „V tom čase som sa samej seba pýtala: ‚Čo som urobila zle? Prečo mi to urobil?‘ Vinila som samu seba,“ povedala po rokoch.

Potom sa dopočula o 21-ročnej stážistke v novinách, ktorú znásilnil starší reportér a jej mentor. Polícia ho najprv zadržala, ale potom aj prepustila, lebo vraj proti nemu nebolo dosť dôkazov. Tento príbeh Chuangovú naštartoval a v roku 2018 sa rozhodla spustiť online prieskum verejnej mienky medzi ženami pracujúcimi v médiách. Zistila, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Profil týždňa

Svet

Teraz najčítanejšie