Denník N

S hegemóniou USA je na tom svet lepšie ako bez nej

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Pax Americana nikdy nebol dokonalý, bol však lepší ako žiadny mier. Dúfajme, že tu s nami ešte nejaký čas zostane.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Hegemón je slovo opradené mnohými negatívnymi konotáciami, aj keď v gréčtine jednoducho označovalo vodcu. Vo svetovej politike sa tento pojem používa ako označenie superveľmoci, ktorá dominuje medzinárodnému systému ako celku, či už v dobrom, alebo v zlom. Počas nášho života boli a sú takým hegemónom Spojené štáty, pričom ich pôsobenie bolo vnímané kontroverzne. Teraz sa však zdá, že spolu s nástupom iných mocností relatívny globálny vplyv Ameriky klesá. To bude mať ďalekosiahle dôsledky pre globálnu politiku a záležitosti vojny a mieru.

Kto určuje pravidlá

Nedávno som sa presťahoval priamo do centra hegemónnej mocnosti, teda do Washingtonu. Je to ideálne miesto na skúmanie veľkej otázky o americkom vodcovstve, o ktorom mám v úmysle písať v niekoľkých svojich budúcich komentároch. Upadá moc USA alebo to tak len vyzerá? Chce krajina, ktorú budúci rok čakajú prezidentské voľby, vôbec zostať hegemónom? Alebo sú Američania unavení obranou tohto otlčeného režimu, ktorý sa tak nešikovne volá „medzinárodný poriadok založený na pravidlách“? A v neposlednom rade ide o otázku, či by mal svet podporovať americký úpadok alebo radšej pokračujúcu prevahu USA?

To posledné závisí do veľkej miery od toho, kde na svete sa náhodou nachádzate. Ak ste v Pekingu, hegemónia USA sa mala skončiť už dávno, pretože si myslíte, že Čína by mala získať späť svoje právoplatné miesto ako akási ríša stredu vo svetových záležitostiach. Ak žijete v estónskom Talline, chcete, aby USA zostali silné a angažované, pretože si uvedomujete, že americká prítomnosť v Európe je pravdepodobne jediná vec, ktorá stojí medzi vami a opätovným podrobením sa Kremľu.

Hegemónia však ďaleko presahuje otázku, kto môže koho brániť proti akému agresorovi. V konečnom dôsledku ide o to, kto určuje a presadzuje pravidlá systému ako takého – riadi všetko od peňažných tokov cez obchod po dopravu v medzinárodných vodách. Nadšenci tohto prístupu nazývajú multilaterálne normy „verejnými statkami“, pretože teoreticky prinášajú prospech všetkým krajinám, najmä tým menším.

Po Britoch Američania

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie