Denník N

Vlani sa proti chrípke zaočkovalo do päť percent ľudí. Nezaočkovaní si nevážia vlastné zdravie, vraví odborníčka

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Epidémia chrípky zvykla na Slovensku vrcholiť na prelome januára a februára, no po pandémii covidu sa jej vrchol posúva na skoršie obdobie. Keďže tvorba protilátok trvá po podaní vakcíny zhruba dva týždne, je optimálne zaočkovať sa v októbri, prípadne novembri.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V období chrípkovej sezóny (október až apríl) evidujeme na Slovensku v priemere 1 400 nadmerných úmrtí pripísateľných chrípke. Z toho 800 úmrtí pripadá na január až február, keď u nás chrípka po minulé roky kulminovala. Napriek tomu je Slovensko na chvoste zaočkovanosti proti chrípke.

Napríklad v chrípkovej sezóne 2021/2022 sa u nás zaočkovalo 12,9 % osôb vo veku 65+. Na porovnanie v Česku to bolo 25,4 % seniorov, v Dánsku 78 % a v Spojenom kráľovstve 81 %.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča zaočkovanosť aspoň 75 % pre ľudí vo veku 65+.

Hoci zaočkovanosť seniorov na Slovensku bola nízka, minulú chrípkovú sezónu došlo k ďalšiemu poklesu na 5,6 %.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Zdravotníctvo

Slovensko, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie