Denník N

Teror sa začal v Bratislave. Vo vlaku zajali šesť rukojemníkov

Momentka z únosu pred 50 rokmi. Múzeum rakúskych dejín, Viedeň
Momentka z únosu pred 50 rokmi. Múzeum rakúskych dejín, Viedeň

Pred 50 rokmi sa na hraniciach udiala medzinárodná dráma.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Autor je spisovateľ

Videli ste už film Golda? Na jeho začiatku vystupuje z lietadla izraelská premiérka, ktorú mimoriadne presvedčivo hrá Helen Mirrenová, a nahnevane povie: „Rakúsko kapitulovalo!“ Veta vyznie bez historického kontextu záhadne, no týka sa aj nás. Nejde o vojnovú porážku, ale o vzdanie sa teroristom a ich násiliu.

V piatok 28. septembra 1973 na bratislavskej hlavnej stanici nastúpili do vlaku do Marcheggu dvaja sýrski teroristi. Patrili k militantnej organizácii Sa’ika, ktorú roku 1968 založila radikálna strana Baas ako odnož Organizácie za oslobodenie Palestíny. Československo o akcii muselo vedieť, palestínskych teroristov už roky cvičilo, zásobovalo zbraňami aj finančne podporovalo. Ministerstvo vnútra dokonca v osemdesiatych rokoch spoločne s OOP chystalo atentát na významného exilového politika Jiřího Pelikána.

Vagóny z Bratislavy boli plné Židov zo Sovietskeho zväzu. Šlo o ich legálnu migráciu, ktorú sa Izraelu podarilo dohodnúť po veľmi zložitých rokovaniach. Upadajúci ZSSR potreboval valuty. Nešlo však iba o peniaze. Sovietsky zväz sa rozhodol zbaviť skupiny obyvateľstva, ktorú považoval – presne v súlade s protižidovskými predsudkami – za potenciálnych disidentov, preto výnimočne súhlasil s vydávaním víz do Izraela. Rakúsko ako neutrálna krajina bolo prijateľné pre obe veľmoci studenej vojny.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Komentáre

Teraz najčítanejšie