Denník N

Týždeň v práve Rada Procházku: Slnko aj vychádza

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

1. O eurofilnom vlastenectve. 2. Súdy alebo voliči, demokracia alebo právny štát? 3. Super, môže byť!

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Udalosti z oblasti práva komentuje ústavný právnik a bývalý poslanec NR SR Radoslav Procházka.

1. O eurofilnom vlastenectve

Nebudeme sa tváriť, že zajtra nie sú voľby, a nad rámec rubriky, ale aspoň približne v jej vecnom okruhu, sa k nim stručne vyjadríme.

Hovorí sa, že zahraničná politika je pokračovaním tej domácej. Myslí sa tým asi to, že ten, kto má poverenie spravovať vnútroštátne záležitosti, zároveň spravuje aj vzťahy s inými štátmi. Dobre, to vieme. A chceme tu dnes povedať opak.

Svet je prinajmenšom od konca druhej svetovej vojny (prípadne od konca prvej púnskej vojny) usporiadaný tak, že vonkajšie vzťahy štátu sú kľúčovým determinantom vnútroštátnej politiky. Všetko dôležité, čo sa deje doma, viac alebo menej priamo závisí od medzinárodno-právneho postavenia.

Sú zásadné témy, ktoré sa javia byť vecou domácich špecifík a na ktoré by teda naša zahranično-politická identita nemala mať vplyv. Boj o právny štát, kolabujúce zdravotníctvo či hrozba postupnej erózie dôchodkového systému. Aj tieto témy, resp. našu schopnosť ich efektívne riešiť, však ovplyvní to, či

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Týždeň v práve Rada Procházku

Komentáre

Teraz najčítanejšie