Denník N

Prečo len dievčatko tmavej pleti nedostalo medailu a kam sa stratil ospravedlňujúci list rozhodkyne

Newsletter Čo mi prešlo cez editora.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Myslite si a hovorte si, čo chcete, o pokroku, rasizmus je stále v spoločnosti, a teda aj v športe zakorenený a prítomný tak silno, že vznikajú incidenty ako tento. Incident, po ktorom sa miesi hnev s nechápavosťou a extrémnym smútkom.


Udialo sa to v marci minulého roka na juniorskom podujatí v Írsku. Milióny ľudí po celom svete to videli až po osemnástich mesiacoch. A trvalo len zopár hodín, aby verejnosť zaplnili zvedavosť, spravodlivý hnev, a keď zistili viac, snáď aj pohŕdanie. Všetko odštartovalo jedno video.

V rade stojí deväť malých dievčat v gymnastických kombinézach. Všetky postupne dostávajú medaily za svoje super výkony. Jediná, ktorá sa musí zaobísť bez nej, je „čistou náhodou“ aj jediná, ktorá má tmavú pleť. Dievčatko najprv nechápe, takže sa usmieva a pozerá sa na šťastnejšie súperky či kamarátky. Keď pochopí, že ona bola skutočne jedinou, ktorá medailu nedostala, posmutnie a viditeľne si povzdychne.

V tom momente sa vám musí zlomiť srdce. Inak to nejde. Dievčatko v jej veku ešte sotva chápe absolútne konzekvencie a hĺbku rasizmu, či už v športe, alebo v celej spoločnosti. Ona je len sklamaná a nechápe.

Komukoľvek som o tom hovoril, tak sa hneď spýtal – vieš, čo je za tým? Prečo?

Tak som si to začal študovať, napísal som všelijakým novinárskym kolegom, s autentickou a hlbokou túžbou dozvedieť sa, že išlo o niečo, čo nevidím. Rozumel som, že nemôžem súdiť a odsúdiť situáciu len na základe jedného videa. V prípade doplnenia vysvetľujúceho kontextu by som z toho mohol vyjsť ako horlivý hlupák, ktorý ničomu nepomohol.

Kontext ma však rozzúril ešte viac. Oveľa viac.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čo mi prešlo cez editora

Gymnastika

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie