Denník N

Šíria sa falošné nahrávky politikov. Niekoho môžu pobaviť, podstatné je, že majú ovplyvniť voľby

Ukážky z falošných videí a nahrávok
Ukážky z falošných videí a nahrávok

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Sú to prvé voľby na Slovensku, v ktorých sa používajú falošné videá a nahrávky vytvorené s pomocou umelej inteligencie.

Deje sa to aj v čase moratória, keď na takzvané deepfake videá môžu médiá reagovať len v obmedzenej miere. Novinári nemôžu priamo upozorniť na nepravdivosť niektorých videí, pretože je zakázané vydávať správy v prospech či neprospech kandidujúcich politikov či strán.

Na problém reagovala už aj polícia. „Policajný zbor zachytil vo verejnom priestore niekoľko dezinformačných a manipulatívnych videí a audio nahrávok súvisiacich so sobotňajším voľbami,“ píše na Facebooku. „Polícia apeluje na občanov, aby boli v online priestore obozretní a nenechali sa zneužiť záujmovými skupinami, ktoré chcú prostredníctvom klamstiev dosiahnuť svoje vlastné ciele.“

Vo veci koná aj mediálny regulátor – Rada pre mediálne služby. Od začiatku týždňa do piatka rána regulátor evidoval 37 prípadov rôznych deepfake videí a falošných nahrávok.

Prezidentka, pivo a novinárka

Minulý piatok občianske združenie Kulturblog blízke extrémistom zdieľalo na platforme Telegram falošné video, na ktorom prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila volebnú podporu jednej nacionalistickej strane. Príspevok videlo na Telegrame viac ako 9-tisíc ľudí, no šírilo sa aj na iných platformách, takže jeho zásah môže byť ešte väčší.

„Priatelia, táto nahrávka, samozrejme, nie je autentická, hlas prezidentky Zuzany Čaputovej bol upravený pomocou umelej inteligencie,“ priznal Kulturblog v diskusii pod videom.

Falošná nahrávka prezidentky od Kulturblogu. Zdroj – Telegram

V pondelok líder strany, ktorá je označovaná aj ako fašistická, zdieľal dve videá, na ktorých vygenerované hlasy prezidentky a lídra liberálneho hnutia vyzývali ľudí, aby volili jeho stranu. Vo videu je priznané, že ide o deepfake. Spoločnosť Meta umožnila podporiť šírenie týchto videí aj pomocou platenej reklamy, videá majú na Facebooku každé takmer 50-tisíc spustení, šírili sa aj na Instagrame. Podľa Mety neporušili pravidlá jej sociálnych sietí.

Deepfake je označenie techniky, ktorá pomocou generatívnych nástrojov umelej inteligencie, záberov človeka a jeho nahrávok dokáže vytvoriť viac či menej realisticky vyzerajúce videá. Na nich môže dotyčná osoba hovoriť či robiť veci, ktoré v skutočnosti nikdy nepovedala alebo neurobila.

Dve videá, na ktorých bola aj prezidentka, boli zverejnené na YouTube. „Obe videá vrátane príslušného kontextu, ktoré boli publikované ako platená politická reklama, sme nahlásili spoločnosti Google, ktorá prevádzkuje službu YouTube. Zo spoločnosti Google v priebehu niekoľkých hodín prišiel oznam, že videá boli zo služby odstránené, nakoľko porušujú pravidlá používania,“ informovala Rada pre mediálne služby. Regulátor nahlásil video aj na TikToku a aj táto sociálna sieť ho odstránila.

Pár hodín pred začiatkom moratória sa začalo šíriť ďalšie video o tom, že liberálny politik chystá „drastické zdraženie piva“. Ten vzápätí reagoval vyhlásením, že ide o dezinformáciu a cenu piva nechce meniť. Regulátor video nahlásil a čaká na odpoveď TikToku.

Vo štvrtok sa rozšírila ďalšia falošná nahrávka, na ktorej sa predseda jednej z kandidujúcich strán dohaduje s reportérkou Denníka N Monikou Tódovou na falšovaní volieb. Hovoria spolu o kupovaní rómskych hlasov a korumpovaní novinárky.

Zvuková nahrávka nemá vysokú kvalitu, aj z kolísavej intonácie hlasov a prestávok v interakcii je zjavné, že nejde o prirodzený rozhovor, ale o zmanipulovanú nahrávku. Aj na základe komentárov k videu je však zrejmé, že niektorí ľudia pravdivosti tohto videa uverili.

Bývalý poslanec NR SR Peter Marček nepochybuje, že nahrávka s novinárkou je pravá. Na to, že ide o nepravdu, upozornili aj fact-checkeri. Video sa už na Facebooku zobrazuje s upozornením.

Hoci už boli niektoré videá na Facebooku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Umelá inteligencia

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie