Denník N

Stráviť volebnú noc v podniku nemusí byť dobrý nápad pre každého, vraví psychologička

Foto - Adobe Express
Foto – Adobe Express

Z volebnej noci sa stáva spoločenská udalosť. Skupiny priateľov a známych sa v sobotu stretnú, aby spoločne sledovali výsledky. Niektoré podniky organizujú akcie s kvízmi či standupom. Psychologička však upozorňuje, že to nie je pre každého.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Partie si rezervujú miesta v podnikoch, pripravujú občerstvenie, jedia, pijú. Mnohí medzi sebou uzatvárajú stávky o výsledku volieb. Viacerí tvrdia, že to robia preto, lebo sklamanie a frustrácia sa ľahšie zvládajú s blízkymi. Sú aj takí, ktorí si to v minulosti vyskúšali, no pri týchto voľbách sa rozhodli vstrebať emócie osamote.

Podľa psychologičky Ivany Václavíkovej treba vopred dobre zvážiť, aký typ osobnosti ste a čo pre vás voľby znamenajú.

Niektoré podniky samy organizujú volebnú noc a lákajú ľudí, aby si u nich rezervovali stôl práve preto, že budú premietať volebné štúdiá, priebežné exit polly a výsledky volieb.

V bratislavskej Novej Cvernovke plánuje iniciatíva Chcem tu zostať celovečerný program so zostrihom najvtipnejších predvolebných spotov, s kvízom, politickým standupom aj tombolou. V bare Baudelaire zas budú zadarmo nalievať miešané drinky s názvom Sloboda. V jednom z trnavských podnikov navaria guláš a košická iniciatíva Keď môžem, pomôžem organizuje volebné lezenie na skaly spojené s grilovačkou.

„Je rozdiel, či sledujeme voľby v byte alebo na chate s priateľmi, ktorých poznáme a vieme, čo od nich môžeme čakať, alebo ideme na akciu, kde budú aj cudzí ľudia. V podniku máme malú kontrolu nad tým, kto tam s nami sedí, a v kombinácii s alkoholom môže dôjsť aj k sporu,“ varuje Václavíková.

Spolumajiteľ bratislavského baru Baudelaire Michal Kružlík nemá obavy: „Svojich zákazníkov poznáme, sú to inteligentní a slušní ľudia. Akciou chceme motivovať k účasti vo voľbách.“

Rozprávali sme sa s ľuďmi, ktorí strávia volebnú noc so svojimi známymi. Na výsledky volieb budú čakať so spolužiakmi z vysokej školy aj na stretnutí s bývalým triednym učiteľom. Psychologička radí, pre koho je podobná akcia vhodná aj ako sa vyrovnať s nepriaznivými výsledkami.

Dvakrát nás voľby sklamali, stretneme sa znova. V predikciách už budeme opatrnejší 

Roman Švarc je učiteľ občianskej náuky na strednej škole v Poprade. Pred dvoma týždňami bývalé študentky z jeho triedy navrhli, že sobotu, keď budú ich niekdajší spolužiaci, dnes vysokoškoláci, doma kvôli voľbám, môžu využiť na stretnutie.

„Prídu takmer všetci, aj keď polovica študuje v Česku. Bude nás asi dvadsať,“ hovorí. Okrem toho sa pridajú aj niekoľkí rodičia a ďalší kamaráti. Plánujú priniesť notebook a premietať volebné udalosti cez projektor v obľúbenom podniku, kde si rezervovali stôl.

Zuzana už považuje spoločnú volebnú noc za tradíciu: „Tretíkrát sa s bývalými spolužiakmi z vysokej školy stretneme na tom istom mieste. Niektorí prídu aj so svojimi partnermi.“ Spolu sledovali aj parlamentné voľby v rokoch 2016 a 2020.

V oboch prípadoch nastala tragikomická situácia. Kým

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie