Denník N

Poslali ho kúpiť si šaty a lodičky. Elliot Page opisuje, ako Hollywood kedysi prehliadal jeho rodovú identitu

Elliot Page. Foto - Facebook E. P.
Elliot Page. Foto – Facebook E. P.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jedna z hlavných postáv v komiksovom seriáli The Umbrella Academy vojde do kaderníctva a dá si ostrihať dlhé vlasy nakrátko. Potom sa vyberie za svojimi tromi bratmi. Prvý z nich nový účes hneď chváli, no ďalší sa sústredí skôr na konflikt, ktorý medzi sebou majú. „Kto ti dovolil rozprávať sa osamote s nepriateľom, Vanya?“ pýta sa.

Postava znervóznie a povie: „Som Viktor.“

„Kto je Viktor?“

„Ja. Vždy som ním bol,“ odvetí sebavedomejšie. „Je to pre niekoho problém?“

Žiadny z bratov nenamieta.

V ďalšej scéne ešte Viktorova sestra ľutuje, že si to neuvedomila oveľa skôr. On ju však chlácholí, že v prvom rade musel svoju identitu pochopiť a prijať sám. Potom sa zapozerá do výkladu. Poznamená, že až do toho momentu nenávidel svoju podobu v zrkadle. Sestra sa ho spýta, čo vidí v odraze teraz. „Jednoducho seba,“ usmeje sa.

Scéna pri výklade vychádza z reálnych pocitov a skúseností Elliota Pagea pred tranzíciou. Herec zverejnil v decembri 2020 na Instagrame list, ktorý sa začínal slovami: „Ahojte, priatelia, chcem vám povedať, že som trans, moje zámená sú on/oni a volám sa Elliot. Som šťastný, že vám môžem o tom napísať a že som vo svojom živote dospel do tohto bodu.“

Správa pritiahla pozornosť po celom svete. Nielen pre jej osobný charakter, ale aj pre zvedavosť, ako sa s tým vyrovná Hollywood či konkrétne Netflix. Elliot totiž o svojej tranzícii informoval v čase, keď sa pripravovala tretia séria spomínaného seriálu The Umbrella Academy, v ktorom hrá kľúčovú postavu. Dovtedy sa žiadna americká produkcia nemusela s niečím takým vyrovnať.

Riešenie napokon pôsobilo nenútene a autenticky. Netflix hneď nariadil zmenu v titulkoch predošlých dvoch sérií, aby všade figurovalo: Elliot Page. V úvodných nových častiach zažil Viktor zo strany ďalších postáv prijatie, čo prakticky možno vyjadrovalo aj akceptáciu celého štábu.

Ako však Elliot poznamenal vo svojom liste, tiež mal strach. „Bojím sa narúšania súkromia, nenávisti, ‚vtipov‘ a násilia. Diskriminácia voči trans ľuďom sa šíri čoraz viac, je zákerná, krutá a vyúsťuje do hrozných následkov.“ Konkrétne v danom roku 2020 bolo v Spojených štátoch zavraždených 44 transrodových alebo rodovo nekonformných ľudí.

Elliot aj preto o svojom živote napísal knihu, ktorá vyšla tento rok v júni. Na jednej strane to naňho účinkovalo ako forma terapie, na druhej strane tým chcel dodať nádej mladším trans ľuďom, že nie sú sami. Zároveň ide o formu jeho odpovede na všetky nenávistné naratívy, ktoré si za vyše dekády vypočul aj medzi hereckými hviezdami.

Rodová dysfória sa ťažko vysvetľuje

Autobiografia má 29 kapitol a názov Pageboy, čo je šikovná slovná hračka vyjadrujúca pointu. Elliot Page totiž už v ranom detstve o sebe premýšľal ako o chlapcovi a práve správanie prisudzované tomuto pohlaviu sa mu zdalo prirodzené. A to až do takej miery, že napríklad v štyroch rokoch skúšal v škôlke močiť postojačky. „Nepovažoval som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Knihy

LGBTI+

Vzťahy

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie