Denník N

Viac lámp, orezané kríky a širšie chodníky. Mestá kreslili pre mužov, je čas to zmeniť

Nová Štúrova ulica. Foto N - Matej Dufovič
Nová Štúrova ulica. Foto N – Matej Dufovič

Na vynovenú bratislavskú Štúrovu ulicu sme zobrali Evu Kail, ktorá pracovala aj na rekonštrukcii viedenskej Mariahilferstrasse tak, že zohľadnila aj potreby žien.

Táto ulica je tmavá, radšej pôjdem dlhšou, no bezpečnejšou cestou. Ďalej sú však vysoké kríky, v nich môže číhať skrytý útočník. Aj tie radšej obídem.

V zahraničí už mestá zohľadňujú pri plánovaní verejného priestoru potreby rôznych skupín obyvateľov. Študujú, ako rozdielne sa na ulice pozerajú ženy a muži, alebo aj mladí či starí.

Ak by niekomu napadlo, že by ženy chceli na ulici vidieť viac obchodov s oblečením, je úplne mimo. Zo štúdií vyplýva, že ženy stále zarábajú menej, častejšie chodia pešo a väčšinou viac vybavujú bežné veci okolo domácnosti či detí. Nepresúvajú sa teda iba priamočiaro medzi domovom a prácou. A viac ich zaujíma bezpečnosť, napríklad pri nočnej ceste domov.

Pozornejšie vnímajú aj dostupnosť verejnej dopravy, šírku chodníka, kam sa niekedy ledva zmestia s kočíkom, alebo blízkosť lekárne a obchodu.

Zo zlepšení podľa nápadov žien navyše profitujú aj ostatní.

Nápady pre ulice z Rakúska, Nemecka, Holandska a Česka
Vystúpenie zahraničných expertov WhatCity? (autor: Martina Pažitková)

Viedeň pohlavie zaujíma

Na genderové plánovanie sa najviac sústredia vo Viedni. Eva Kail, ktorá spolupracovala napríklad na rekonštrukcii Mariahilferstrasse, hovorí, že gender nie je len biologické pohlavie, ale týka sa sociálnych rolí a tie sú odlišné, tak ako aj tradičné úlohy mužov a žien. V Bratislave na túto tému prednášala na konferencii WhatCity?

„Ženy robia veľa neplatených prác, starajú sa o všetko. Sú to rozdielne vzorce denného života,“ vraví Kail.

Mestá boli doteraz podľa nej navrhované pre mužov, pretože boli aj v ich vedení. „Najmä v doprave nájdete viac mužských expertov, aj v architektúre. Aj keď sa to teraz mení.“

Nová Štúrova je lepšia, no nie všade to vyšlo

Evu Kail sme zobrali na kompletne zrekonštruovanú Štúrovu ulicu v Bratislave.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie