Denník N

Vývoj bojov (583. deň): Postupujeme pomaly? Keby ste vedeli, ako to išlo pri Chersone, chytali by ste sa za hlavy

Su-35. Foto - Ruská armáda
Su-35. Foto – Ruská armáda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • V prvej línii rozhodujú autorita a skúsenosti, nie hodnosť.
  • Rusi si pravdepodobne zostrelili najmodernejšiu stíhačku Su-35.
  • Ťažké boje pokračujú, ale mapa sa nemení.
  • Mapa dňa – Pryjutne.
  • Videá dňa – ukrajinský vojak prežil útok termobarickými raketami – jeho kamera zachytila priebeh aj následky; Božena počas odmínovania; cesta do Verbového z tanku Challenger; následky útoku HIMARS-u na ruskú techniku; ako vyzerá Su-35. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 28. septembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Zábery z GoPro kamier ukazujú desať percent reality – ukrajinský vojak hovorí o bojoch pri Robotynom. Roman Zagorodnyj je ukrajinský vojak. Bojuje od začiatku ruskej invázie a okrem bojov pri Kyjive vo februári a marci 2022 prešiel všetkými významnými bojiskami. Dnes bojuje na juhu na miestach, kde práve prebieha ukrajinská ofenzíva. Rozhovor s ním urobil poľský šéfredaktor poľského webu polon.pl Mariusz Marszalkowski.

Jedno z prvých vyjadrení Zagorodného sa zhoduje so všetkými opismi vojen, ktoré v beletrii či literatúre faktu spomínajú priami účastníci bojov. „Kamery nezachytia pach rozkladajúcich sa mŕtvol, ktorý preniká všetkým – oblečením, zemou, vzduchom. Nezachytia únavu z nekonečného ostreľovania ani strach vojakov,“ hovorí Zagorodnyj s tým, že videá z GoPro kamier nezachytia ani desať percent reality.

Vojaci oboch armád ich nosia pripevnené na prilbách. Internet je plný záznamov z bojiska, ale niektoré dokážu priblížiť desivú realitu.

Jedna taká výnimka sa objavila tento týždeň. Súvisí s videom, o ktorom sme tu nedávno písali. Ruský vojak na ňom zabil dvoch Ukrajincov na okraji Novoprokopivky pri Robotynom, scénu zaznamenal ruský dron. Rusi sa k ich mŕtvolám dostali a na webe sa tak objavili zábery z kamery jedného z nich, ktoré vznikli v rovnakej chvíli, keď sa obaja ocitli pod paľbou. Nedalo sa to dopozerať. Presnejšie – počúvať.

Zagorodnyj vysvetľuje, že práve v takýchto podmienkach (nehovorí však o tomto prípade) prestáva

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie