Denník N

Veľvyslanec Ondrejcsák: Dejú sa nepredstaviteľné veci. Kto tvrdí, že Rusko by na nás nikdy nezaútočilo, je v obrovskom omyle

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak by Ukrajina prehrala, bola by to geopolitická katastrofa aj pre Slovensko, hovorí slovenský veľvyslanec v Londýne Róbert Ondrejcsák.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Slovenský veľvyslanec vo Veľkej Británii Róbert Ondrejcsák sa dlhé roky profesijne venuje medzinárodnej bezpečnosti a postsovietskemu svetu. Na Ukrajinu cestuje pravidelne posledných 20 rokov a má tam množstvo blízkych kamarátov.

Vojnu preto berie aj veľmi osobne. Keď sa ruská totálna invázia na Ukrajinu skončila fiaskom, rozhodol sa napísať knihu Ako Putin stratil Ukrajinu a vysvetliť v nej, čo táto vojna znamená pre Slovensko.

Vo veľkom rozhovore sa dočítate:

  • prečo je Slovensko také zraniteľné voči ruskej propagande;
  • ako si Rusko buduje prokremeľský ekosystém;
  • o úpadku Ruska a oslabení v zóne, ktorú považovalo za sféru svojho vplyvu;
  • o nových geopolitických súbojoch v strednej Ázii a na Kaukaze;
  • prečo je aj pre nás Rusko najväčšou a bezprostrednou hrozbou.

Vo svojej knihe píšete: aby sme vedeli primerane reagovať, musíme vedieť, s čím máme do činenia. S čím máme do činenia? 

Máme do činenia s Ruskom, pre ktoré sú imperiálne ambície, pokiaľ ide o zadefinovanie zahraničnej a bezpečnostnej politiky, prvoradé. Je to Rusko, ktoré neuznáva základné princípy medzinárodných vzťahov, nemennosť a nenarušiteľnosť hraníc. Je to Rusko, ktoré nerešpektuje štátnosť a samostatnú existenciu svojich susedov a otvorene hovorí o tom, že treba zmeniť súčasné usporiadanie Európy, ktoré je, mimochodom, kľúčové pre prežitie štátov, akým je aj Slovensko.

Súhlasíte s Timothym Snyderom, ktorý nedávno povedal, že v Rusku nevidí žiadnu budúcnosť, iba temno?

Nemám krištáľovú guľu, čo sa týka budúcnosti Ruska, ale súhlasím s tým, že tam nevidíme procesy, ktoré nastali v Európe po druhej svetovej vojne. Rusko nebolo jedinou imperiálnou mocnosťou – boli tu Británia, Francúzsko, Holandsko a Portugalsko, ale v týchto krajinách nastal spoločenský, mentálny aj politický prerod. Tieto štáty sa transformovali a akceptovali, že éra veľkých impérií je už za nami a že sa musia stať modernými postimperiálnymi štátmi. Žiadne takéto spoločenské, politické a mentálne zmeny v Rusku nevidím. Čo sa týka našej generácie, ako som to písal aj v knihe, budeme musieť byť pripravení na to, že Rusko bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie