Denník N

High 5ive: Vibrácie pre volebnú noc a hudba pre povolebné dni

Junko Ueda, Zola Jesus a skupina Grails. Foto – Schorle, Grywnn, mhx
Junko Ueda, Zola Jesus a skupina Grails. Foto – Schorle, Grywnn, mhx

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Dobrá správa je, že voľby svet nezastavia. Aj hudba plynie ďalej vo svojich korytách a môžete si ju užiť v deň urien aj po ňom. S rozdeľovaním politických postov táto produkcia nemá nič spoločné. Na blízke dni sa toho nazbieralo neúrekom, a hoci môj výber krúži okolo hlavného mesta, za počúvanie to všetko stojí aj z prehrávača.

Ak hlava brní z napätia a predvolebného pretlaku, treba ju vložiť do rúk gitaristov ŠimanskéhoNiesnera. Správnu rezonanciu nastavia hneď v sobotu po vhodení lístkov. Páni vychádzajú z tradície akustickej gitary znejúcej v krajine, no ich prekáračky zvuky splietajú do hypnotického minimalizmu. Treba to zažiť naživo.

*

Kto by si potreboval vnútro preprášiť dôkladnejšie, dokráča na neposednú loď na Dunaji. Rozbalí to tu projekt PoiL/Ueda. Čiže kombinácia francúzskeho ansámblu progresívneho rocku PoiL a japonskej speváčky a hráčky na lutnu Junko Ueda. To je asi to jediné vecné, čo sa o tomto spojení dá povedať. Kto nevidel, priam musí.

Už dlhšie v telefóne obraciam ich spoločný album. Jedna vec je načúvať ťahavému budhistickému spevu, ktorý zrejme hovorí o tom, že treba žiť v okamihu. V kombinácii s nekompromisnou rockovou úderkou sa z toho stávajú priam okultné litánie. Spájanie Východu a Západu už dávno neznelo sugestívnejšie. Veľké.

*

Kto by sa predsa len splašil a utiekol, možno večer skončí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie