Denník N

Slovensko nie je pre mladých, chceme to zmeniť. Reportáž z vlaku, ktorý viezol z Česka stovky voličov

Vlak z Prahy využilo takmer 350 ľudí, kapacita bola cez 500 miest. Foto – Deník N/Matěj Škop
Vlak z Prahy využilo takmer 350 ľudí, kapacita bola cez 500 miest. Foto – Deník N/Matěj Škop

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nápadne veľa ľudí v žltých tričkách sa hemží v hale pražskej hlavnej stanice. V rukách majú vrecká s odznakmi tej istej farby a rozdávajú ich okoloidúcim, ktorí sa ich pýtajú na informácie.

Dožlta oblečení dobrovoľníci z iniciatívy Mladí proti fašizmu ich posielajú na siedme nástupište, odkiaľ bude čoskoro vypravený vlak do Bratislavy. Prevažne mladých ľudí odvezie na voľby.

Odznaky si berie aj skupina štyroch slovenských mladíkov. Volebný vlak im podľa ich slov prišiel vhod. „Šiel by som voliť, aj keby volebný vlak nešiel. Ale to, že ide, mi veľmi pomôže,“ hovorí jeden z nich, ktorý sa predstavil ako Adam, študent architektúry.

Jeho priatelia dodávajú, že dátum volieb nie je ideálny, pretože sa im v Česku sotva začal semester. „Ale určite stojí za to ísť na víkend domov,“ myslí si druhý študent Lukáš.

Jeden z dobrovoľníkov Max oznamuje cestujúcim, že spoj bude mať meškanie tridsať minút. „Chcem, aby mladí ľudia zo Slovenska nestratili svoj hlas a aby mali možnosť dostať sa domov. Robím to zadarmo. Dostanem za to možno len toto žlté tričko,“ vysvetľuje, prečo sa do iniciatívy zapojil.

Akciu Mladí proti fašizmu zorganizovalo občianske združenie Mladí, ktoré stojí aj za mnohými inými projektmi. Na sociálnych sieťach ponúka napríklad spravodajstvo alebo informácie o boji proti klimatickej zmene špeciálne pre mladých Slovákov. Predseda spolku, 22-ročný aktivista Marek Mach, vo vestibule stanice koordinuje dobrovoľníkov a poskytuje rozhovory médiám.

Počet registrácií do vlaku považuje za úspech. Súprava má kapacitu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie