Denník N

Zranenia kolien oveľa viac zasahujú ženy. Záleží na šírke panvy, existuje však prevencia

Foto TASR, Grafika N - P. K.
Foto TASR, Grafika N – P. K.

5. diel seriálu Ženy v športe.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Určite ste už počuli stereotypy o tom, že šport sa nedá zlúčiť s materstvom, že pri športovkyniach často skĺzneme k hodnoteniu ich výzoru alebo o tom, ako sa pri manažérkach a novinárkach v športe neustále zdôrazňuje, že sú to ženy. Presne to sú veci, o ktorých sa rozprávať nechceme, a preto vznikol seriál Ženy v športe.

 

Každý piatok na webe Denníka N vychádza jeden diel zo série a vybrané časti nájdete aj v podcastových aplikáciách a na Youtube.

S ohľadom na zvýšené množstvo zranení predného skríženého väzu vo svetovom športe sme ho v ostatných týždňoch riešili aj s poprednými českými a slovenskými expertmi na pohyb a liečenie.

Zaujímavosťou tohto zranenia však je, že pri istej dávke zveličenia je sexistické. Výskyt zranenia ACL (Anterior cruciate ligament, čiže predný skrížený väz kolena) bez cudzieho zavinenia je rozšírený u žien 5 – 7 násobne oproti mužom. Ortopedický žurnál v roku 2016 použil slovné spojenie alarmujúci rozdiel, diskusiu viedli na slávnej Yalovej univerzite a vo svojom blogu to vysvetľuje aj rešpektovaný chirurg venujúci sa kolenám Ben Lankester z nemocnice Yeovil.

„Vieme, že športovkyne majú šesťnásobne vyššiu pravdepodobnosť, že si roztrhnú predný skrížený väz, oproti mužom,“ hovorí expertka na ženskú fyziológiu Emma Ross v texte Sky Sports. Ross je zakladateľkou projektu The Well HQ venujúceho sa zdraviu žien a športovkýň.

„Je to nesmierne zaujímavá a dôležitá téma. A dôvodov, pre ktoré majú ženy toto zranenie častejšie, je niekoľko,“ vysvetľuje rešpektovaný fyzioterapeut Michal Novotný, s ktorým sme toto zranenie diskutovali aj vo vyššie priloženom článku.

Čo sa dočítate v texte:

  • Týka sa to len profesionálnych športovkýň?
  • Aké tri aspekty sú za násobne vyšším výskytom zranenia ACL u žien?
  • Prečo expertka hovorí o mýtoch spojených s vplyvom menštruácie?
  • Ako je na tom vedecké bádanie v kontexte tohto zranenia a čo hovoria štúdie?
  • Čo sa s tým dá robiť, aké sú odporúčania expertov?

Tri konkrétne dôvody

Ženský futbal zažíva v ostatných mesiacoch bezprecedentný rozmach, nesmierne veľa sa o ňom píše. Aj vďaka tomu vieme, že najlepšia futbalistka na svete Alexia Putellas nemohla štartovať na minuloročnom európskom šampionáte, pretože si tesne pred turnajom roztrhla ACL.

Sophie Downey na The Guardian dokonca píše, že v jednom momente v tejto sezóne malo roztrhnutý krížny väz až 25 % hráčok nominovaných v roku 2022 na Zlatú loptu pre najlepšiu futbalistku.

Toto zranenie získalo veľa pozornosti aj vďaka Aoife Mannionovej, ktorá sa zranila v drese Manchestru City. Neskôr práve pre toto zranenie prestúpila do Manchestru United, kde sa jej krátko potom vrátilo. Mannion o svojej rekonvalescencii veľa hovorila, zdieľala fotografie a videá na sociálnych sieťach, čo je z pohľadu psychológie vzácne a dôležité.

Toto je zopár a hlavne len futbalových príkladov tohto javu. Týka sa to však každej jednej športujúcej ženy. A to či už športuje na profesionálnej alebo amatérskej úrovni. Je dôležité si totiž uvedomiť, že zranenie ACL vzniká hlavne pri dopade či rýchlej zmene smeru. To znamená, že je relevantné pre každú aktívnu ženu.

„Športy ako surfing či lyžovanie riziko ešte zvyšujú. Pamätám si, ako jedna moja pacientka, vášnivá surfistka, zažila nečakaný nápor vlny a prišla s natrhnutými väzmi,“ hovorí pre Denník N menovaný fyzioterapeut Michal Novotný.

Zároveň treba poznamenať, že šport je nadizajnovaný pre mužov a dosahovanie ich vrcholových výkonov. Týka sa to trénovania, tréningových postupov, jednotiek, technológií a dlho to vo väčšine športov bolo aj s oblečením či obuvou. Teraz existujú napríklad bežecké či tenisové tenisky vytvorené priamo pre špecifiká ženského chodidla, do nedávnej minulosti to však vo futbale nebolo ani v pláne.

Prečo sa však deje zranenie ACL násobne častejšie u žien a čo s tým?

„Dôvody sú tri. Začína sa to tými anatomickými. Ženy majú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Radíme športovcom

Ženy v športe

Šport a pohyb, Veda

Teraz najčítanejšie