Denník N

Heger: Ideme ďalej. Nad odstúpením sme nikdy nerozmýšľali

Eduard Heger počas volebnej noci. Foto N - Tomáš Čorej
Eduard Heger počas volebnej noci. Foto N – Tomáš Čorej

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Predseda Demokratov Eduard Heger prišiel počas volebnej noci do štábu svojej strany krátko po deviatej hodine večer. V úvodnom príhovore zdôraznil, že bez ohľadu na výsledok budú pokračovať ďalej.

„Nech to dopadne akokoľvek, budeme makať ďalej,“ hovoril bývalý premiér. Opakoval, že Slovensko potrebuje „slušnú a stredovú politiku“.

„Pripravme sa na ďalšie etapy. Nie preto, že to potrebujú Demokrati. Preto, lebo to potrebuje Slovensko.“

Zároveň zdôrazňoval, že Demokrati spojili viacero menších strán vrátane strany Jablko a Dobrý deň, Slovensko. „Takéto spájanie nie je jednoduché, pretože mu v ceste často stoja egá predsedov.“

Po zverejnení exit pollu Focusu pre televíziu Markíza, ktorý Demokratom nameral tri percentá, sme sa Hegera pýtali aj na to, čo plánuje robiť ďalej.

Keď ste predstavovali stranu, povedali ste, že Demokrati nie sú stranou na jedny voľby. Chceli ste, aby fungovala desaťročia. Platí to aj po prvých odhadoch výsledkov?

Samozrejme.

A čo presne budete robiť?

Treba opäť zdôrazniť, že naša strana vznikla spojením viacerých strán s ich vlastnými členskými základňami. Máme niekoľko stoviek členov, čo je výborným východiskom. Pozrime sa však na susedné Rakúsko, kde najväčšiu stranu tvorí 400-tisíc ľudí. To je v našej politickej kultúre nepredstaviteľné.

Je dôležité budovať skutočné strany, od čoho sa však odvíja aj profesionalita a slušnosť. Presne to sú od začiatku naše hodnoty. Jednoznačne sme povedali, že sme stredovou stranou s jasným zahraničnopolitickým smerovaním. Máme skúsených ľudí, bývalých ministrov. O Jaroslavovi Naďovi sa hovorí ako o najlepšom ministrovi obrany v našej histórii. Bola by obrovská škoda, ak by takíto ľudia nemali uplatnenie v politike.

Takže by ste kandidovali aj v prípade, že by nastal volebný pat, a voľby by sa museli zopakovať?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

Eduard Heger

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie