Denník N

Z premiérskej strany na 3 percentá: Demokrati sa označovali za čierneho koňa volieb, napokon prepadli

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Najvýraznejší predstavitelia strany Demokrati dva dni pred voľbami natočili video, v ktorom tipovali, aký bude ich volebný výsledok.

Všetci sa zhodli, že sa dostanú do parlamentu, ale najodvážnejší bol bývalý minister hospodárstva Karel Hirman. „Možno ma vysmejú, ale ja si myslím, že sa budeme blížiť k desiatim percentám,“ povedal.

Niektorí boli optimistickí aj v deň volieb. Napríklad Ján Budaj v štábe Demokratov hodinu pred zverejnením exit pollu odhadoval 6 percent.

Lenže keď prvý exit poll Focusu pre televíziu Markíza ukázal iba tri percentá, situácia sa definitívne zmenila. Demokrati si uvedomili, že sa nedostanú cez päťpercentnú hranicu, a už len sledovali, ako priebežné sčítavanie hlasov potvrdzuje, že v parlamente nebudú.

Nezaváhali ani v jednom okamihu

Demokrati v posledných týždňoch opakovali, že môžu byť skokanom volieb. Jedným zo zlomov kampane bol 2. august, keď zvolali tlačovú konferenciu, na ktorej sľubovali „zásadné vyhlásenie“.

Niektorí vtedy očakávali, že vzhľadom na nízke preferencie odstúpia z kampane, ale Demokrati to neurobili. Na tlačovke nepovedali nič nové a zdôrazňovali len to, že Progresívne Slovensko ich bude potrebovať na zostavenie vlády.

Všetci predstavitelia strany, s ktorými sme sa v sobotu počas volebnej noci rozprávali v štábe, trvali na tom, že do poslednej chvíle verili vo vstup do parlamentu. Ani jeden člen kandidátky nepripustil, že by zvažovali predčasné odstúpenie z volieb.

„Videli sme, ako nám rástla podpora. V júli na našu akciu v jednom meste prišlo tridsať ľudí. V auguste už ich bolo sto,“ vysvetlila v štábe Dorota Nvotová, ktorá kandidovala z 15. miesta.

Nvotová v úvode večera divákov zabávala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

Eduard Heger

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie