Denník N

Voľby vyhral Smer s náskokom pred PS, Fico má šancu zložiť koalíciu. O vláde rozhodne Pellegrini

Oslava volebného víťazstva Smeru. Dušan Jarjabek (druhý sprava) s Robertom Ficom a ďalšími straníkmi počas volebnej noci spievali Na Kráľovej holi z balkóna centrály Smeru v bratislavskom Ružinove. Foto N - Tomáš Benedikovič
Oslava volebného víťazstva Smeru. Dušan Jarjabek (druhý sprava) s Robertom Ficom a ďalšími straníkmi počas volebnej noci spievali Na Kráľovej holi z balkóna centrály Smeru v bratislavskom Ružinove. Foto N – Tomáš Benedikovič

Progresívne Slovensko výrazne zaostalo za exit pollom Focusu, ktorý mu prisúdil víťazstvo so ziskom vyše 23 percent hlasov. Šimečka by na vládnutie musel presvedčiť Hlas aj KDH.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Keď televízia Markíza v sobotu o trištvrte na jedenásť zverejnila exit poll, vo volebnej centrále Progresívneho Slovenska zavládla bujará radosť. Agentúra Focus, ktorá robila odhad volebného výsledku pre najsledovanejšiu televíziu, hnutiu Michala Šimečku prisúdila víťazstvo so ziskom vyše 23 percent hlasov.

Ešte podstatnejšie bolo, že druhý Smer Roberta Fica by mal podľa exit pollu problém zložiť vládu. Už prvé priebežné výsledky však potom naznačovali, že reálne čísla sa budú od exit pollu líšiť. A to podstatne.

V priebežných výsledkoch od začiatku viedol Smer. A aj keď PS s tým, ako prichádzali výsledky z väčších okrskov, postupne rástlo, na Smer sa dotiahnuť nedokázalo. Aj preto, že Ficovi sa pomerne prekvapivo podarilo zabodovať aj vo veľkých mestách.

Podľa predbežných výsledkov Smer získal necelých 23 percent hlasov, PS približne 18 percent, tretí Hlas takmer 15 percent. Trojkoalíciu okolo OĽaNO volilo asi 9 percent voličov, do parlamentu sa dostali ešte KDH (približne 7 percent), SaS (približne 6 percent) a SNS Andreja Danka so ziskom necelých 6 percent.

Volebná účasť presiahla 68 percent, čo je najviac od roku 2002, keď prišlo voliť asi 70 percent voličov. V roku 2020 sa volieb zúčastnilo 65,8 percenta voličov.

Video: Bujará oslava Fica a smerákov na balkóne centrály: My sme vyhrali, do psej matere! (autorka: Mária Benedikovičová)

Ficova vláda? S konšpirátormi

Oficiálne výsledky volieb oznámi štátna komisia pre voľby v nedeľu. Čo hovoria predbežné výsledky o možných vládnych zostavách?

Predseda Smeru Robert Fico má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

KDH

OĽaNO

Progresívne Slovensko

SaS

Smer

SNS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie