Denník N

Koľko peňazí vyplatí štát stranám: Smer dostane 23 miliónov, peniaze získala aj Republika

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Parlamentné voľby prinesú politickým stranám aj štátne príspevky na ich činnosť. Voľby do Národnej rady sú na Slovensku jediné, po ktorých štát rozdeľuje financie pre strany.

Nárok na príspevok zo štátneho rozpočtu majú strany, hnutia a koalície, ktoré vo voľbách získajú viac ako tri percentá z celkového počtu odovzdaných platných hlasov.

Vďaka tomu dostávajú príspevok aj tí, čo sa nedostali do parlamentu, pretože neprekročili päťpercentnú hranicu (pri trojkoalícii vedenej OĽaNO bolo kvórum sedem percent).

Navyše malý bonus získajú strany, ktoré mali aspoň dve percentá hlasov: štát im vráti 17-tisícovú kauciu, ktorú museli zložiť za účasť vo voľbách.

Aké peniaze strany získajú

Príspevok od štátu má tri časti: za

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

KDH

Maďarská aliancia

OĽaNO

Progresívne Slovensko

Republika

SaS

Smer

SNS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie