Denník N

V Progresívnom Slovensku to nechcú vzdať, no vedia, že Pellegrinimu musia dať veľkorysú ponuku

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Ak chce PS udržať šancu na zostavenie vlády, potrebuje na svoju stranu dostať Hlas aj KDH.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Po veľkých očakávaniach z posledných dní, že Progresívne Slovensko môže vyhrať voľby, skončilo napokon s výrazným odstupom za Smerom. Ako prvý napokon dostane šancu zostaviť vládu Robert Fico. Predseda PS Michal Šimečka však hovorí, že aj on sa pokúsi zostaviť vládu.

„Chceme urobiť všetko pre to, aby Robert Fico (Smer) nezostavil vládu,“ zhodne vyhlasujú predseda Michal Šimečka aj podpredsedníčka PS Lucia Plaváková.

V hnutí si uvedomujú, že na to, aby sa Smer nedostal opäť k moci, musia presvedčiť Petra Pellegriniho a jeho Hlas.

Do koalície by potrebovali ešte KDH Milana Majerského, ktorý aj tesne pred voľbami označoval PS za neprijateľného partnera – sporili sa napríklad o registrované partnerstvá.

V prípade SaS Richarda Sulíka Šimečkova strana nemá problém. Lídri oboch strán sú aj v kontakte, dohoda je však taká, že kým Šimečka nepresvedčí Pellegriniho, ďalšie rokovania nemajú zmysel.

„Držím palce, Michal, aby sme urobili všetko pre to, aby Slovensko malo demokratickú váhu. Jazýček váh bude na Petrovi Pellegrinim,“ povedal podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Pellegriniho už kontaktovali

Ako sa vyvíja vzťah Progresívneho Slovenska a Hlasu krátko po voľbách? Zatiaľ je isté len jedno: Michal Šimečka už Petra Pellegriniho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Progresívne Slovensko

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie