Denník N

Koho dostali strany do parlamentu: Smer zostavu lojálnych, OĽaNO rómskych kandidátov, SNS hviezdy dezinfoscény

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

V sobotných predčasných voľbách sa do parlamentu dostalo 33 žien, o jednu viac ako v posledných voľbách v roku 2020. Aktuálny počet zvolených poslankýň je novým historickým maximom.

Najväčšia zásluha za tento fakt putuje do klubu Progresívneho Slovenska (PS), kde bude pôsobiť až polovica zvolených poslankýň. Za PS sa do parlamentu dostalo 16 žien. Keďže klub hnutia bude mať spolu 32 poslancov a poslankýň, progresívcom sa podarilo zachovať paritu mužov a žien, ktorou sa pýšili už pri ohlasovaní kandidátky.

Preferenčné hlasovanie najviac zamiešalo zložením budúcich klubov trojkoalície OĽaNO, KÚ a Za ľudí a potom SNS Andreja Danka. Na kandidátke OĽaNO výrazne uspeli kandidáti z jeho rómskej platformy Pačivale Roma, uspeli hneď štyria. Trojkoalícia okolo hnutia Igora Matoviča bude mať v parlamente 16 poslancov.

Ako budú vyzerať kluby zvolených strán?

Smer (42 poslancov)

Po voľbách jasne vidno, že dvojkou Smeru je Robert Kaliňák.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

KDH

OĽaNO

Progresívne Slovensko

SaS

Smer

SNS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie