Denník N

V Hlase zvažujú, či pôjdu do vlády s predátorom Ficom, za partnera chcú skôr KDH ako SNS

Volebná noc strany Hlas. Foto N - Tomáš Pobuda
Volebná noc strany Hlas. Foto N – Tomáš Pobuda

Ani Progresívne Slovensko nie je vylúčené ako partner strany Petra Pellegriniho, ktorý si zatiaľ necháva otvorené viaceré možnosti.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vyberie si Hlas koalíciu so Smerom alebo s Progresívnym Slovenskom?

Kľúčovú otázku pre Slovensko, ale aj pre stranu samotnú si v Hlase kládli už pred voľbami, keď už bolo z prieskumov verejnej mienky v posledných týždňoch zrejmé, že trojica týchto strán pozbiera najviac hlasov. V tom čase sa v defenzívnej nálade prikláňali jednoznačne k spolupráci so Smerom.

Voľby teraz Pellegriniho stranu posunuli do novej reality. Hlasu, ktorý získal takmer 15 percent a v Národnej rade bude mať 27 poslancov, sa otvára nielen možnosť koalície so Smerom a SNS, ale aj so Smerom a KDH. Alebo, naopak, koalície s Progresívnym Slovenskom, KDH a SaS. Do úvahy teoreticky pripadá aj štvorkoalícia Smer, Hlas, SNS a KDH. Jednoducho, Pellegriniho strana je na križovatke a musí si vybrať a zjavne si chce teraz pozrieť, kto čo ponúka.

Všetci možní účastníci koalície sa zhodujú, že prvý krok musí spraviť Robert Fico, ktorého najprv prezidentka Zuzana Čaputová poverí zostavením vlády; on potom bude musieť garantovať poslanecké hlasy pre novú vládu. Hlas doteraz Smer vždy automaticky označoval za svojho prirodzeného partnera.

PS s premiérskou ponukou

Z prvých oficiálnych Pellegriniho vyjadrení je zrejmé

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

KDH

Peter Pellegrini

Progresívne Slovensko

Smer

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie