Denník N

Kandidátka OĽaNO a aktivistka z referenda: Zvládli by sme aj 10-tisíc utečencov

Anna Verešová (51) Vedie občianske združenie Áno pre život, ktoré sa stará o týrané ženy a ženy na okraji spoločnosti. Žije v Kamennej Porube neďaleko Rajeckých Teplíc a má päť detí. V roku 2014 bola hovorkyňou Aliancie za rodinu, ktorá rozbehla referendum o zákaze manželstiev homosexuálov, je členkou viacerých kresťanských platforiem. foto N - Tomáš Benedikovič
Anna Verešová (51) Vedie občianske združenie Áno pre život, ktoré sa stará o týrané ženy a ženy na okraji spoločnosti. Žije v Kamennej Porube neďaleko Rajeckých Teplíc a má päť detí. V roku 2014 bola hovorkyňou Aliancie za rodinu, ktorá rozbehla referendum o zákaze manželstiev homosexuálov, je členkou viacerých kresťanských platforiem. foto N – Tomáš Benedikovič

Anna Verešová odmieta registrované partnerstvá aj sporo oblečené ženy na bilbordoch. Zákaz interrupcií podľa nej teraz nemá šancu.

Pred rokom bola hovorkyňou Aliancie za rodinu, ktorá zorganizovala kontroverzné referendum. Anna Verešová vtedy tvrdila, že do politiky ísť nechce, teraz je sedmičkou kandidátky OĽaNO a so silnou podporou aliancie konzervatívnych spoločenstiev má veľkú šancu dostať sa do parlamentu.

Vlani ste krátko pred referendom v televízii povedali, že cieľom Aliancie za rodinu nie je vznik politického subjektu a že sa chcete ďalej venovať práci v treťom sektore. Nie je vaša kandidatúra poprením toho, čo hovorila aliancia, teda že nejde o politiku?

Aliancia za rodinu nezaložila žiadnu stranu, takže toto je určite splnené.

Boli ste jej hovorkyňou a už kandidujete. A to od referenda neuplynul ani rok.

Naozaj som sa verejne v televízii vyjadrila, že nemám politické ambície a budem pokračovať v občianskom sektore, a tak to aj bolo. V občianskom sektore robím 18 rokov a práce je tam až-až. Nerobila som to nikdy, a ani počas referenda s tým, že mám politické ambície.

Kedy teda vznikli vaše politické ambície?

Keď ma oslovili ľudia z politiky.

Bol to Igor Matovič?

Oslovila ma podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová a Rišo Vašečka.

Matovič má medzi politikmi zvláštnu povesť – Fico o ňom hovorí ako o pošahancovi, Procházka aj Bugár s ním majú vážny problém. Čo si o ňom myslíte vy?

Aj ja patrím k tým, čo dostali v živote nálepku. Som zaškatuľkovaná, a nielen pre referendum. Dávali mi rôzne nálepky – stredovek, katolibanec, extrémista, militant, nepokroková. Bolo to už pred 18 rokmi, keď som začala robiť pro-life tému – ochranu života od počatia a pomáhala som tehotným osamelým ženám v núdzi. Nálepkovanie ľudí ma preto až tak netrápi. A keďže má Igor Matovič nálepku šaša, z rozprávok si pamätám, že šašo bol pri kráľovi jediný, kto hovoril pravdu.

Považujete ho za dôveryhodného človeka? Aféra ohľadne nahrávania Procházku mu v tomto smere veľmi nepridala.

Beriem ho ako čestného človeka.

Zdá sa vám normálne zobrať si diktafón a tajne nahrávať s tým, že uvidím, čo sa povie, a prípadne to neskôr využijem?

Viac sa rozpráva o tom, čo urobil, ako o tom, čo na nahrávke odznelo a že sa niečo odhalilo.  Mám známeho, ktorý presne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Utečenecká kríza

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie