Denník N

Čo by vláda Smeru znamenala pre Ukrajinu? Najväčší problém nemusí byť Fico

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Víťazstvo Smeru v predčasných voľbách upútalo veľkú pozornosť zahraničných médií okrem iného aj pre postoj strany k vojne proti Ukrajine.

Fico v kampani opakoval, že ak sa vráti do vlády, na Ukrajinu nepošleme ani náboj. Viackrát slovne napadol prezidenta Volodymyra Zelenského a šíril dezinformáciu, že konflikt v skutočnosti rozpútali „ukrajinskí fašisti“.

V tejto chvíli sa ako najpravdepodobnejší scenár javí, že novú koalíciu zloží Smer s Hlasom a SNS. Do úvahy by prichádzala aj ich spolupráca s KDH, ktorú však pred voľbami predseda kresťanských demokratov Milan Majerský vylučoval.

Menej pravdepodobným scenárom je vláda na čele s Progresívnym Slovenskom, ku ktorej by sa pridali Hlas, KDH a SaS. Pozreli sme sa na to, čo by vznik takýchto kabinetov znamenal pre našu ďalšiu pomoc Ukrajine.

Analytik: Skutočným trójskym koňom by nebol Fico

Začnime scenárom, ktorý v tejto chvíli vyzerá najreálnejšie: vláda Smeru, Hlasu a SNS. Analytik Milan Nič predpokladá, že Robert Fico by sa v takom prípade vo vzťahu k Ukrajine správal „veľmi takticky“.

Čo presne by to znamenalo?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Smer

SNS

Vojna na Ukrajine

Voľby 2023

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie