Čo by vláda Smeru znamenala pre Ukrajinu? Najväčší problém nemusí byť Fico

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Už len do konca týždňa môžete podporiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]
Víťazstvo Smeru v predčasných voľbách upútalo veľkú pozornosť zahraničných médií okrem iného aj pre postoj strany k vojne proti Ukrajine.
Fico v kampani opakoval, že ak sa vráti do vlády, na Ukrajinu nepošleme ani náboj. Viackrát slovne napadol prezidenta Volodymyra Zelenského a šíril dezinformáciu, že konflikt v skutočnosti rozpútali „ukrajinskí fašisti“.
V tejto chvíli sa ako najpravdepodobnejší scenár javí, že novú koalíciu zloží Smer s Hlasom a SNS. Do úvahy by prichádzala aj ich spolupráca s KDH, ktorú však pred voľbami predseda kresťanských demokratov Milan Majerský vylučoval.
Menej pravdepodobným scenárom je vláda na čele s Progresívnym Slovenskom, ku ktorej by sa pridali Hlas, KDH a SaS. Pozreli sme sa na to, čo by vznik takýchto kabinetov znamenal pre našu ďalšiu pomoc Ukrajine.
Analytik: Skutočným trójskym koňom by nebol Fico
Začnime scenárom, ktorý v tejto chvíli vyzerá najreálnejšie: vláda Smeru, Hlasu a SNS. Analytik Milan Nič predpokladá, že Robert Fico by sa v takom prípade vo vzťahu k Ukrajine správal „veľmi takticky“.
Čo presne by to znamenalo?