Denník N

Zahraničný expert: Smer je spiatočnícky a mali by ho vylúčiť, Slovensko môže dostať na okraj EÚ

Benjamin Tallis. Foto - DGAP
Benjamin Tallis. Foto – DGAP

Ficova strana mi pripomína víziu Putinovho Ruska, Orbánovho Maďarska a v niečom aj poľského PiS, hovorí pre Denník N britský expert na medzinárodné vzťahy žijúci v Nemecku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Slováci by sa mali zamyslieť, či je pre nich výhodné zostať v centre EÚ alebo sa ocitnúť na jej okraji,“ hovorí v rozhovore pre Denník N britský odborník na medzinárodné vzťahy žijúci v Berlíne Benjamin Tallis.

„Vaše voľby vyslali zmiešaný signál. Značná časť krajiny si zjavne neželá liberálnejšiu budúcnosť a nerozumie hrozbe prichádzajúcej z Ruska,“ hovorí výskumník think-tanku Nemecká rada pre zahraničné vzťahy (DGAP).

Slovensko nie je príliš často v pozornosti svetových médií, ale tieto voľby, zdá sa, sledovala celá Európa. Čím boli zaujímavé?

Vaše voľby vzbudili taký záujem aj preto, že sú zrkadlom širších trendov v iných krajinách EÚ, ale aj preto, že boli súbojom medzi liberálnymi hodnotami na jednej strane a silami, ktoré nie sú vnímané len ako neliberálne ale aj ako potenciálne proruské na strane druhej. V prvom prípade to bolo Progresívne Slovensko, v tom druhom Smer reprezentovaný Robertom Ficom.

Keď sa ma zahraniční novinári pýtali, nech im vysvetlím slovenské reálie, opakovane nerozumeli najmä tomu, prečo sa Smer na jednej strane nazýva sociálnou demokraciou, ale na druhej strane má takú nacionalistickú rétoriku a je proti zlepšeniu práv LGBTI, odmieta vojenskú podporu Ukrajine a podobne. Kam by ste Smer zaradili vy v rámci nazvime to európskej politickej mapy? Je to podľa vás ešte sociálna demokracia, ako sa sami nazývajú?

Smer je podľa mňa vo viacerých ohľadoch podobný skôr poľskej konzervatívnej strane Právo a spravodlivosť (PiS). Ekonomický program Smeru trochu pripomína sociálnu demokraciu, aj keď obvinenia z korupcie v prípade ich nominantov nemajú nič spoločné s prerozdeľovacím mechanizmom, na ktorom je založená sociálna demokracia. Pretože korupcia na najvyšších miestach obmedzuje zdroje, ktoré by ste potom chceli rozdeliť medzi ľudí.

Takisto podkopávanie právneho štátu nejde v súlade s tým, čo presadzuje sociálna demokracia inde v Európe, hovorím teraz o obvineniach, po ktorých musel Fico odstúpiť po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ale čo ma na Smere ešte viac znepokojuje, je ich úzky pohľad na to, komu má sociálna demokracia vlastne slúžiť.

Čo presne myslíte pod týmto úzkym pohľadom?

Počuli sme ich rétoriku smerom k právam LGBTI ľudí, v minulosti to boli zase ich odmietavé postoje k migrácii. Vyzerá to tak, že majú veľmi staromódnu a spiatočnícku víziu Slovenska. Pripomína mi to skôr víziu Putinovho Ruska, Orbánovho Maďarska a v niečom aj poľského PiS.

Foto – TASR

Smeru ešte v roku 2006 pozastavili členstvo v Strane európskych socialistov (PES). Myslíte, že niečo podobné sa môže zopakovať? Mali by socialisti rovno vylúčiť Smer, ak by zostavil vládu s proruskou a nacionalistickou SNS, podobne, ako to pomerne nedávno urobila Európska ľudová strana (EPP) v prípade Orbánovho Fideszu?

Áno, myslím si, že by to mali urobiť. A nie je to len preto,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Svet

Teraz najčítanejšie