Denník N

Nedeľná nekázeň: Posilňujme sa proti úzkosti

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Peter Paul Rubens – Kain zabíja Ábela Zdroj: Courtauld Institute

Keď sa malé spoločenstvo okolo Ježiša ocitlo v životne zložitej situácii, Mária Magdaléna v Jesus Christ Superstar vyspievala túžbu skúsiť to celé ešte raz a od začiatku a dajako lepšie (Could we start again please?).

Ježiš nepriamo odpovedá u evanjelistu Lukáša: „A ty, až sa raz obrátiš, posilňuj svojich bratov.“ (Lk 22,32)

Nemyslí sa tým otáčka čelom vzad a výcvalky späť do minulosti. Očakáva sa od nás obrátenie, ktorého iným vyjadrením je výzva, že sa máme znova narodiť. Už biblickí rovesníci nad tým krútili hlavou, aj vtedy bolo podobenstvo prisilné. Ide o to dať do stávky nielen prežitie, ale aj celý svoj život i s jeho zmyslom. Až keď to zvládneme, zistíme, že netreba začať ešte raz, lebo už sme sa znova narodili.

Ako mám posilňovať, keď som sa ešte nenarodil? Kým sa ešte len snažím udržať svoj život v dlaniach a na teľacích nohách ho nesiem ponad existenciálnu priepasť? Bratia, sestry a priatelia, ktorých mám posilňovať, to nie sú len tí, ktorých som si vybral, ale všetci tí, ktorí si mňa zvolili za priateľa. Ako blízki sme sa našli v núdzi aj v radosti, v bolesti aj šťastí. Sú to priateľstvá, ktoré sú vyskúšané spoločným príbehom tak, ako to hovoria všetky citáty slávnych aj obyčajných od známeho Cicera z dávnych čias po anonymnú dievčinu zo súčasného fejsbúku.

Keď Kain zlyhal, naťahoval čas a išiel proti Bohu drzou výzvou – Či som ja strážca svojho brata? (Gn 4,9). Rovnako sa však môžem spýtať sám seba básnickou otázkou, či som strážcom svojho brata? A jedným dychom si odpovedať – áno, som. Chcem sa znova narodiť! Chcem sa obrátiť! A budem posilňovať.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Nedeľná nekázeň

Komentáre

Teraz najčítanejšie